خريد بک لينک
خريد سکه ساکر
خرید گیفت کارت
فلنج
پروژه و پایان نامه های دانشجویی
<-BloTitle->
<-BloText->

بررسی اثرات چاه های زمین گرمایی بر آب های چشمه های منطقه و خیاو چایی قبل و بعد از حفاری

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته مهندسی منابع طبیعی گرایش آلودگی های محیط زیست بررسی اثرات چاه های زمین گرمایی بر آب های چشمه های منطقه و خیاو چایی قبل و بعد از حفاری

دانلود بررسی اثرات چاه های زمین گرمایی بر آب های چشمه های منطقه و خیاو چایی قبل و بعد از حفاری

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد بررسی اثرات چاه های زمین گرمایی بر آب های چشمه های منطقه و خیاو چایی قبل و بعد از حفاری
دانلود مقاله
دانلود تحقیق
دانلود نرم افزار
دانلود اندروید
دانلود پایان نامه
دانلود پایان نامه کارشناسی
دانلود پایان نامه ارشد
دانلود پروژه
دانلود پروژه پایانی
دانلود پروپوزال
دانلود گزارش کار آموزی
دانلود پاورپوینت
د
دسته بندیفنی و مهندسی
فرمت فایلword
حجم فایل2479 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل115

پایان نامه کارشناسی ارشد

رشته مهندسی منابع طبیعی- گرایش آلودگی های محیط زیست

 بررسی اثرات چاه های زمین گرمایی بر آب های چشمه های منطقه و خیاو چایی قبل و بعد از حفاری

 

 

فصل اول

 

کلیات تحقیق

 

فصل دوم

 

پیشینه تحقیق

 

فصل سوم

 

مواد و روش ها

 

فصل چهارم

 

نتایج

 

فصل پنجم

 

نتیجه گیری و پیشنهادات

 

به همراه:

 

نتایج حاصل پهنه بندی در سیستم اطلاعات جغرافیایی

 

نتایج حاصل پهنه بندی در سیستم اطلاعات جغرافیایی نشان داد که ایستگاه های

 

نتایج حاصل از داده های بدست آمده در نرم افزار SPSS

 

چکیده

 

برای حفظ کیفیت آب آشامیدنی از نظر غلظت فلزات سنگین و مواد فیزیکو شیمیایی و کنترل آلودگی احتمالی ناشی از منابع مختلف بخصوص نیروگاه زمین گرمایی و برنامه ریزی و انجام تحقیقات در این خصوص لازم بوده و جهت رسیدن به این امر مهم، نیاز به تعیین وضعیت آلودگی  در منابع آب آشامیدنی و سطحی بابلا دست و پایین دست می باشد. در این پژوهش میزان غلظت فلزات سنگین  ومواد فیزیکو شیمیایی در آب سطحی بالا دست و پایین دست نیروگاه مشکین شهر در طی چهار فصل در سال های 88 تا 92  اندازه گیری شد. ایستگاه های مورد بررسی از تعداد17 ایستگاه آب سطحی6 ایستگاه  به خاطر صعب العبور بودن حذف و از 11 عدد ایستگاه نمونه برداری شد برای بررسی ریسک منطقه ازلحاظ فلزات مورد بررسی از نرم افزار GIS  استفاده شد. نتایج  استفاده از GIS نشان داد

 

 

 

کلمات کلیدی:

 

آلودگی آب

 

فیزیک وشیمیایی

 

استاندارد شرب

 

تغییرات کمی

 

نیروگاه زمین گرمایی

 

مشگین شهر

 

 مقدمه

 

امروزه با توجه به تنگناهای سیاسی و اقتصادی که روز به روز در حال وخیم تر شدن اوضاع سیاسی چند کشور صاحب سوخت های فسیلی است توجه کشور های صاحب قدرت ولی دست خالی از این سوخت ها به سمت انرژی هایی که به اصطلاح انرژی های نو گفته می شوند جلب شده و با تمام توان مطالعات خود را برای استفاده هر چه بیشتر این انرژی ها معطوف نموده انداصطلاح انرژی زمین گرمایی ژئوترمال از ژئو به معنای زمین و ترمال به معنای دما و گرما می باشد.بنابراین انرژی زمین گرمایی از دمای بسیار بالایی که درون زمین و در ذسطح زمین قرار گرفته است نشات می گیرد. و در استخراج این انرژی آلاینده هایی وارد هوا ، خاک و بخصوص آب می شود در زندگی انسان ها و تمامی موجودات زنده موثر می باشد( یکه زارع، 1390).

 

مایعات حفاری و محیط زیست : عمده ترین سیالات حفاری، سولفات باریم یك مواد معدنی سنگین بادانسیته3/4-6/4  توسط وزن خودش به پایین رسوب می كند و همچنین به عنوان محافظ و پركننده در بعضی غذاها و در پزشكی به عنوان ماده نشانگر قبل از عكسبرداری كاربرد دارد . امروزه سیالات حفاری انتخاب شده به لحاظ ایجاد تغییر شرایط محیطی (دما و فشار بالا ) در چاههای عمیق و افقی مورد اعتراض شدید است و به محیط زیست آسیب می رساند . تركیبات سیالات حفاری طوری باید انتخاب شود كه تخلیه آنها بعد از كاربرد كه بصورت گل حفاری یا قطعات بریده شده حفاری استفاده می شود هیچگونه آسیبی به محیط زیست نداشته باشد . گرچه سیالات حفاری برای تكمیل حفاریهای زمین گرمایی ضروری است آنها می توانند زمینه های آلودگی در یك عملیات حفاری را فراهم كنند . قطعات بریده شده در عملیات حفاری كه به بیرون هدایت می شوند با مقداری از باقیماند سیال حفاری كه برای طبقه بندی( مرتب كردن) كاربرد دارند می چسبند . به طوریكه یك حلقه چاه با منطقه اطراف آن به عنوان یك مساحت كوچك زیست محیطی محسوب می شود . اثرات زیست محیطی نزدیك دكل خیلی مهم است . درجه اثرات زیست محیطی به نوع گل و شرایط زیست محیطی منطقه بستگی دارد . گل تولید شده با آب عموما " كمترین آسیب را ن سبت به گل حاصل از روغن برای محیط زیست دارد .

آلوده كننده های تخلیه شده دراین عملیات حداكثر تاثیر را در محیط زیست دارند . و در سراسر محیط زیست اطراف پروژه پراكنده می شوند درمحیط اطراف گل حفاری و آلودگیهای تخلیه شده سریعا " احیا می شود و بر اساس تحمل گیاهان و حیوانات درجه آلودگی را مشخص می کنند(مدنی، شفیقی، 1382) ؛ ( غفوری ، 1368). سیالات حفاری در گذشته گل بنتونیت كاملا خالص بود . گلهای جدید بیشتر تركیبی و پیچیده هستند و برای شرایط وسیع حفاری طراحی می شوند وفاكتورهای زیادی باید به دقت سنجش و بالانس شوند تا حداكثر ایمنی زیست محیطی را داش ته باشند . اثرات زیست محیطی قطعات آلوده به گل حاصل از روغن نتیجه اش این شد كه آنها را استفاده نكنیم و برای گسترش سازگاری با محیط زیست مواد مصنوعی جایگزین آنها شده و آنها نه تنها كاربردی تر هستند بلكه غیر سمی و در بیشتر موارد قابل تجزیه بیولوژیكی می باشد .

تجزیه بیولوژیكی یك عامل مهم برای كاهش اثرات طولانی مدت زیست محیطی سیالات حفاری به شمار می رود . ضمن اینكه به جهت كاهش سمیت برای گیاهان و حیوانات و موجودات آبزی در طراحی و ساخت اینگونه مواد باید توجه بیشتری را اعمال كرد و این با كاهشمقدار فاضلاب تولیدی از ف عالیتهای حفاری می باشد و این امر با برگرداندن سیالات حفاری استفاده شده عملا امكانپذیر است بعنوان مثال سنگهای رستی به آسانی به علت ویسكوزیته پایین سیال از قطعات بریده شده جدا می شوند این امر ضمن بهبود عملیات بازیافت سیال حفاری بر كاهش آلودگی محیط زیست نیز م وثر است .پروژه زمین گرمایی مشكین شهر در فاصله ی 15 كیلومتری از جنوب شرقی مشكین شهر از توابع استان اردبیل واقع در شمال غرب ایران در دامنه غربی كوه سبلان واقع در دره موئیل قرار دارد .

 كوه سبلان قبلا " نیز در سال 1978 بعنوان منبع زمین گرمایی تحقیق شده است  مطالعات ژئو شیمیایی و ژئوفیزیكی در آن زمان انجام شده و نتیجه آن در سال 1998 به جهت انجام پروژه منتشر شد و همزمان با آن چندین پروژه مشابه با پروژه سبلان شناسایی شدند كه از بین آنها پروژه مشكین شهر جز بهترین پروژه شناسایی و مطرح گردید .فاز تحقیقاتی پروژه شام ل زمین شناسی ژئوشیمیایی و ژئو فیزیكی ، مطالعات هیدرولوژیكی با مشاركت سازمان انرژیهای نو ایران و كشور نیوزلند مطالعه انجام شد و در سال 1997به اتمام رسید . نتایج اولیه بررسی ها نشان دهنده منطقه ای به مساحت 160 هكتار بعنوان منابع زیرزمینی مشكین شهر اعلام و محل استقرار سه حلقه چاه عمیق برای مرحله اولیه تحقیقات در منطقه معین و شناسایی شدند (مدنی، شفیقی، 1382) ؛ ( غفوری ، 1368). امروزه لزوم مطالعات کیفی منابع آب با توجه به ورود آلاینده های متنوع متمرکز و گسترده امری اجتناب ناپذیر و به عنوان یکی از مهم ترین چالش های پیش روی بشر طی سالیان اخیر در اکثر نقاط دنیا بوده است. طی دهه های اخیر راه کارهای متعددی در مراحل مختلف شناسایی، پیشگیری و اقدامات اصلاحی جهت افزایش کیفیت منابع آب توسط محققین مختلف ارایه شده است.

در این میان مرحله شناسایی و اطلاع از وضعیت کیفی منابع آب به عنوان اولین گام در جهت دستیابی به محیط آبی سالم و استاندارد سهم عمده ای از مطالعات را به خود اختصاص داده و در صورت توجه کافی می تواند به عنوان بستری  مناسب برای پیشگیری و اقدامات اصلاحی جهت افزایش کیفیت منابع آب محسوب گردد( نوری و همکاران، 1390). کیفیت آب های سطحی یک منطقه در نتیجه دو عامل فرآیند های طبیعی (میزان رسوب گذاری، شرایط آب و هوایی و خورندگی خاک) و اثرات غیر طبیعی نظیر فعالیت های صنعتی و کشاورزی می باشد (هانگ  و همکاران، 2009). از نقطه نظر تغییرات دوره ای و شیمیایی، داشتن برنامه کنترلی منظم برای پیش بینی معقول کیفیت آب رودخانه ضروری به نظر می رسد. علاوه بر این تشخیص منابع آلاینده و تعیین خصوصیات کمی آنها برای کنترل موثر آلاینده ها و مدیریت مناسب منابع آبی ضروری می باشد(لیستوری ،1990). ضرورت انجام پروژه بخاطراین امر مهم است که بخش عمده ای از منابع آب آشامیدنی مشکین شهر از این رودخانه تامین می شود.  برای حفظ کیفیت آب آشامیدنی از نظر غلظت فلزات سنگین  و عناصر فیزیکی و کنترل آلودگی احتمالی ناشی از منابع زمین گرمایی، برنامه ریزی و انجام تحقیقات در این خصوص لازم بوده و جهت رسیدن به این مهم، نیاز به تعیین وضعیت موجود غلظت فلزات سنگین و عناصر فیزیکی  در آب سطحی که بخش مهم تامین کننده  منابع آب آشامیدنی می باشد.

در این پژوهش میزان غلظت برخی فلزات سنگین از جمله کادمیوم، آرسنیک، کبالت، جیوه و روی در آب سطحی خیاوچایی  واقع در بالا دست و پایین دست نیروگاه زمین گرمایی مشکین شهر در چهار فصل در طی سال های 1388 تا 1392 اندازه گیری شد. تغییرات غلظت عناصر یاد شده در این محیط ها، مقایسه این غلظت ها با غلظت های استاندارد، عوامل مختلف موثر در این تغییرات و ناهنجاری های احتمالی بوجود آمده در محیط های مختلف در اثر عوامل طبیعی و انسانی بررسی شد. پژوهش حاضر در صدد پاسخ گویی به این سوال اساسی است که  غلظت فلزات سنگین و عناصر فیزیکی در آب سطحی  خیاوچایی مشکین شهر در حد استاندارهای ملی و بین المللی می باشد.

 

بیان مسئله

 

انرژی زمین گرمایی از ابتدای خلقت مورد استفاده انسان بوده است بدین ترتیب که از آن برای شست و شو، پخت و پز، استحمام، کشاورزی و درمان بیماری ها استفاده می شد. اسناد و مدارک موجود ثابت می کند که ساکنان کشورهایی نظیر چین، ژاپن، ایسلند، نیوزلند در گذشته های دور از این انرژی استفاده می کردند. در سال 1828 فردی به نام لاردرللو در کشور ایتالیا برای تهیه اسید بوریک از حرارت آب های گرم به جای سوزاندن هیزم استفاده کرد. حد فاصل سالهای 1950 تا 1973 به دلیل گران شدن بی ثابقه و ناگهانی نفت، همه کشورها به فکر استفاده انرژی های جایگزین افتادند و به تدریج کشورهایی چون آمریکا، ایسلند، فیلیپین، اندونزی و اغلب کشورهایی که روی کمربند زمین گرمایی جهانی قرار داشتند بهره برداری از این انرژی را شروع کردند.(یکه زارع ، 1390). فعالیت های زمین گرمایی در وزارت نیروی ایران مطابق سال 1975میلادی و با فعالیت كمپانی ایتالیاییENEI و شرکت Berkleyایران در تهران آغاز شده است . و هدف اصلی آن مطالعه و بررسی پروژه های زمین گرمایی در منطقه شمال غرب كشور با مساحت حدود260000 كیلومتر مربع می با شد . نتیجه این مطالعه و بررسی نهایتا در سال 1982منتشر شد و به موجب آن چهار پروژه (میدان) زمین گرمایی در این منطقه از كشور ایران شناسایی شدند .

همچنین مطالعات بعدی توسط سازمان انرژیهای نو در سال1955در منطقه ی سبلان یكی از14 مناطق مورد نظر سازمان در كشور برای نخستین بار انجام شد و هدف آن مطالعه و نصب نخستین نیروگاه زمین گرمایی در ایران بود . برای پروژه های ژئوترمال ( زمین گرمایی ) در جهان به خاطر افزایش اثرات زیست محیطی تولید برق از سایر منابع فسیلی توجه بیشتری می شود تولید برق از انرژی زمین گرمایی به علت پاك بودن آن گزینه ای خوب و مناسب به جای نیروگاههای فسیلی است . اگرچه تولید برق از این طریق روش تمیز و پاكی است ولی اثرات آلودگی زیست محیطی ایجاد شده با توجه به طبیعت این نوع پروژه ها لازم است بررسی شود و یا به حداقل ممكن این اثرات كاهش داده شود .

تولید برق از طریق انرژی زمین گرمایی با استفاده از دستگاه سیكل بخار ( توربین بخار ) باعث رها سازی گازهای غیر قابل كندانسور و ذرات جامد ریز به اتمسفر اطراف پروژه می شود . آبهای سطحی وزیرزمینی جزء منابع طبیعی مهم به شمار می روند . حفظ منابع آبهای سطحی و زیرزمینی یك امر مهم زسیت محیطی است و در نتیجه عدم توجه به منابع فوق احتمال آلودگی آبهای قابل دسترسی موجودات زنده دور از دسترس نیست . لذا كنترل و پایش دقیق آلودگی حاصل از اجرای پروژه ها لازم است(سیید ایسکینس سینتر،  2000)؛( لان بوجی ای جی، 2000). پروژه زمین گرمایی در فاز بهره برداری و عملییات ساختمانی حفاری چاهها انتظار می رود كه اثرات زیان آوری روی كیفیت آب داشته باشد .

 سیالات ( مایعات)حفاری شامل گل حفاری و خیلی از مواد شیمیایی برای روغن كاری مته حفاری وتثبیت دیوار اطراف چاه و حذف قطعات بریده شده درعملیات حفاری مورد استفاده قرار می گیرند . وقتی مته حفاری با ضربه زدن به سنگهای اطراف نفوذ می كند سیالات حفاری ممكن است در شكاف سنگها نفوذ كرده با افزایش مقدار سیالات حفاری تغییرات دركیفیت آب محل مشاهده می شود . این تغییرات زیان آور است زیرا سیالات حفاری با تشكیل تركیبات جانبی و خطر ناك باعث تجزیه و تغییر كیفیت آب می شوند(مدنی، شفیقی، 1382) .

 همچنین در زمان حفاری ، فاضلاب های مایعی كه به داخل چاه برگشت داده می شود شامل آب، مواد اضافه شده شیمیایی ، قطعات سنگی و مواد باقیمانده زمین گرمایی كه به صورت سیال وارد آب زیرزمینی ( آب زمین گرمایی) می شوند . و این فاضلاب مایع همراه با گل حفاری می تواند پتانسیل آلودگی را افزایش دهد . و به داخل آبهای زیرزمینی كم عمق رسیده و موجب آلودگی آبهای زیرزمینی می شود . بنتونیت یك گل حفاری چسبنده معمولی می باشد كه برای تهیه ی آن از گل رس استفاده شده ودر صورت بی توجهی و یا كم توجهی احتمال ورود آن به آبهای سطحی و زیرزمینی زیاد است .این مطالعه برای محاسبه اثرات زیست محیطی مایعات حفاری بر آبهای سطحی و زیرزمینی در مدت عملیات حفاری حلقه های چاه عمیق زمین گرمایی مشكین شهر است انجام شده است (مدنی، شفیقی، 1382) . آب مهم ترین ترکیب غیر آلی برای سلول زنده است و زندگی تمام موجودات زنده به آن بستگی دارد. امروزه با افزایش جمعیت, کاهش سرانه ذخیره منابع آبی وافزایش آلودگی های فیزیکی, شیمیایی و میکروبی آب ، بحران آب به عنوان یکی از معضلات بزرگ جهانی مطرح شده است(وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی معاونت بهداشت، 1389).

 آلودگی آب، حاصل اضافه شدن هر جسم خارجی به آن است به گونه‌ای که کیفیت فیزیکی، شیمیایی و یا بیولوژیکی آن طوری تغییر نماید که برای مصرف انسان و سایر موجودات و کشاورزی مضر باشد و انسان نتواند حتی با تصفیه عادی آن، آب مورد نیاز مصارف زندگی خود را تامین نماید(فتائی، 1390). تخلیه فاضلاب های شهری و صنعتی به عنوان یک منبع آلاینده ثابت محسوب می شود نوسانات فصلی، میزان رسوب گذاری در رودخانه ها، حجم رواناب های سطحی ورودی و سطح آب های زیرزمینی منطقه، تاثیر زیادی در کیفیت آب رودخانه و در نتیجه در غلظت مواد آلوده کننده آن دارد(دیکسون  و همکاران، 1996. داسیلوا  و همکاران، 2001). دسترسی به آب آشامیدنی سالم از نیازهای اساسی هر جامعه به شمار می رود. افزایش جمعیت، گسترش شهرها و صنایع و... باعث آلودگی محیط زیست، مخصوصا منابع تامین کننده آب آشامیدنی شده است (حاجی زاده، 1377). امروزه اصلی ترین نگرانی در مورد آب های سطحی، مسئله کیفیت این آب ها است.

 به دلیل استفاده از مسیر رودخانه ها برای انتقال فاضلاب های شهری و صنعتی و زهاب های مزارع کشاورزی و باغداری، این آب ها در معرض آلودگی گوناگونی قرار دارند. با افزایش اطلاعات در مورد اهمیت کیفیت آب آشامیدنی برای بهداشت عمومی وکیفیت آب خام برای زندگی آبزیان، نیاز به ارزیابی کیفیت آب های سطحی افزایش می یابد (اویانق ، 2005) خاصیت سمی تعدادی از تركیبات معدنی خصوصا عناصر سنگین فلزی سال ها شناخته شده است.  سمی ترین این مواد در محیط زیست شامل مواد حاوی سرب، جیوه، كادمیوم و نیكل می باشد.

این فلزات در بدن موجودات زنده جمع شده و به مدت زمان طولانی باقی مانده و به عنوان مجموع سم عمل می نماید(دبیری، 1392). فلزات سنگین در نتیجه عمل هوازدگی سنگ ها وخاك ها، فعالیت های آتش فشانی و انسانی به اكوسیستم های آبی راه می یابند(خاتمی، 1386).

 

اهداف تحقیق

 

1.         مقایسه غلظت پارامترها قبل و بعد از حفاری

 

2.         مقایسه میزان غلظت آلاینده ها در فصلهای مشابهی از سال

 

3.         مقایسه غلظت پارامترها در ایستگاه های مختلف با استاندار جهانی

 

پرسش اصلی پژوهش :

 

تاثیر حفاری زمین گرمایی دردامنه کوه های سبلان در ترکیبات و کیفیت آب رودخانه وچشمه های منطقه چه بوده  است ؟

 

 

 

دانلود بررسی اثرات چاه های زمین گرمایی بر آب های چشمه های منطقه و خیاو چایی قبل و بعد از حفاری

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی اثرات چاه های زمین گرمایی بر آب های چشمه های منطقه و خیاو چایی قبل و بعد از حفاری,

بررسی اثربخشی روش حساسیت زدایی با حرکت چشم و بازپردازش در کاهش افسردگی، اضطراب و خستگی بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس

پایان نامه کارشناسی ارشد روان شناسی بالینی بررسی اثربخشی روش حساسیت زدایی با حرکت چشم و بازپردازش در کاهش افسردگی، اضطراب و خستگی بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس

دانلود بررسی اثربخشی  روش حساسیت زدایی با حرکت چشم و بازپردازش در کاهش افسردگی، اضطراب و خستگی بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس

بررسی اثربخشی  روش حساسیت زدایی با حرکت چشم و بازپردازش در کاهش افسردگی، اضطراب و خستگی بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس
دانلود مقاله
دانلود تحقیق
دانلود نرم افزار
دانلود اندروید
دانلود پایان نامه
دانلود پایان نامه کارشناسی
دانلود پایان نامه ارشد
دانلود پروژه
دانلود پروژه پایانی
دانلود پروپوزال
دانلود گزارش کار آموزی
دانلود پاورپوینت
دسته بندیروانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایلword
حجم فایل277 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل106

پایان نامه  کارشناسی ارشد روان شناسی بالینی 

بررسی اثربخشی  روش حساسیت زدایی با حرکت چشم و بازپردازش در کاهش افسردگی، اضطراب و خستگی بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس

چکیده

هدف این تحقیق،  بررسی میزان اثربخشی روش حساسیت زدایی با حرکت چشم و بازپردازش در کاهش افسردگی، اضطراب و خستگی بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس می باشد. دسترسی به این مسئله که آیا حساسیت زدایی با حرکت چشم و باز پردازش در کاهش افسردگی، اضطراب و خستگی بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس موثر است، هدفی بود که پژوهش به قصد دستیابی به آن صورت گرفت.

 روش این پژوهش از نوع طرح آزمایشی گسترش یافته با پیش آزمون و پس آزمون با گروه کنترل بود که در آن نمونه ای شامل 40 نفر از بیمارانی که با تشخیص پزشک متخصص به بیمارستان علوی شهرستان اردبیل جهت دریافت خدمات درمانی مراجعه کرده بودند، انتخاب و پس از جایگزینی تصادفی در دو گروه حساسیت زدایی با حرکت چشم و باز پردازش و گروه کنترل که از نظر متغیرهای جمعیت شناختی به طور نسبی همتا شده بودند، مورد مطالعه قرار گرفتند.

نتایج حاصل از تحلیل واریانس چند متغیره(MANOVA) نشان داد که حساسیت زدایی، با حرکت چشم و بازپردازش در کاهش افسردگی، اضطراب (صفت-حالت) و خستگی (ذهنی) معنادار است و حساسیت زدایی با حرکت چشم و بازپردازش که جز درمان های کوتاه مدت می باشد در کاهش افسردگی، اضطراب(صفت-حالت) و خستگی (ذهنی) موثر است. بنابراین با استفاده از این روش می توان به افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیسی که دارای افسردگی، اضطراب صفت- حالت و خستگی (ذهنی) هستند یاری رساند و گامی در جهت افزایش سازگاری روانشناختی این بیماران برداشت.

 

کلید واژه ها:

حساسیت زدایی با حرکت چشم و بازپردازش

افسردگی

اضطراب

خستگی

بیماری مولتیپل اسکلروزیس

مقدمه

یکی از پیامدهای منفی شیوه زندگی  نادرست بشر این است که به ارتباط بین جسم و روان کمتر بها داده می شود و از پیامدهای آن از بیماری های روان تنی  می باشد که سال هاست دامنگیر نسل بشر شده است و تاکنون برای آن درمان قطعی یافت نشده است.به همین منظور در بسیاری از فرهنگ ها افزون بر درمان های پزشکی کلاسیک، روش های درمانی سازمان یافته ای برای مقابله با بیماری های جسمی- روانی (روان- تنی) در نظر گرفته شده است.

بیماری های روان –تنی آن دسته از بیماری های جسمی هستند که عوامل روانی در تشدید و شیوع آنها موثرند و منظور این نیست که فقط عوامل روانی در به وجود آوردن آنها دخالت دارند بلکه عوامل روانی در تسریع و تشدید آنها نقش کاتالیزور را دارد (پورافکاری، 1383) . 26 درصد از کل جمعیت بالای 25 سال از بیماری های روان- تنی رنج می برند، در عین اینکه کمتر از 1 درصد جمعیت از خدمات روان درمانی و مشاوره استفاده می کنند و حدود 70 درصد افرادی که برای معاینه و معالجه خویش به بیمارستان ها مراجعه می کنند از بیماری های روان- تنی رنج می برند(دهکردی، 1387).

 

در علوم درمانی هر عارضه ای که انسان را دردمند سازد، مورد توجه قرار می گیرد تا دردهای وی را درمان سازد یا حداقل از رنج انسان بکاهد حال اگر این عارضه، جوانان را درگیر سازد و تا سرحد از کارافتادگی پیش برود شایسته توجه است.

بیماری مولتیپل اسکلروزیس  که به اختصار آن را ام اس می نامند، یکی از انواع بیماری های مزمن است. ام اس یک بیماری عصبی از بین برنده مزمن و پیش رونده است که باعث برهم خوردن سیستم عصبی مرکزی می شود. تصور می شود که این بیماری بر بیش از 5/2 میلیون نفر از مردم جهان اثر گذاشته و هم اکنون حدود 400000 نفر در آمریکا با این بیماری زندگی میکنند (انجمن ملی ام اس ، 2008).

در این بیماری تغییرات سلولی در دستگاه اعصاب مرکزی-مغز و طناب نخاعی در روند انتقال مطلوب پیام های عصبی اختلال ایجاد می کند و لکه هایی شبیه به زخم به وجود می آورد. این لکه ها، غلاف های چرب میلین  را که دنباله های سلول عصبی یعنی آکسون ها  را می پوشانند، تخریب می کنند. میلین برای انتقال سیناپسی تکانه های عصبی ضروری است و تخریب میلین باعث بروز نشانه هایی می گردد که برخی موارد موقت و در بعضی دیگر مزمن و در برخی اوقات وخیم تر می گردد (همیلتون و رز ، 1982، رابینسون، 1990، به نقل از دیمانتو ، ترجمه موسوی اصل، 1378) . معمولاً آغاز ام اس در اوایل بلوغ است و بر زنان بیشتر از مردان تأثیر می گذارد. اگر چه این بیماری به ندرت کشنده است اما باعث طیفی از عوارض ناخوشایند و ناتوان کننده می شود. دوره ام اس نامتعارف و غیرقابل پیش بینی است، علت دقیق آن به ندرت قابل درک هستند و هیچ گونه درمان شناخته شده ای برای آن وجود ندارد(دنیسون  و همکاران، 2009).

 

 

فهٍرست مطالب

فصل اول: کلیات

مقدمه     2

بیان مسئله            5

اهمیت و ضرورت  9

هدف کلی 11

اهداف جزئی         11

فرضیه ها            11

تعریف مفاهیم پژوهش          11

 

فصل دوم: مبانی نظری و  سوابق تحقیق

مقدمه     16

بیماری مولتیپل اسکلروزیس  16

تاریخچه بیماری: کلیات درباره بیماری مولتیپل اسکلروزیس 17

درک فرایند بیماری 17

شرح بیماری         18

طبقه بندی علائم MS          18

علائم و نشانه های بیماری    19

انواع بیماری         19

شیوع بیماری        21

سبب شناسی بیماری            22       

گروه های تشخیصی بیماری MS        24

پیش آگهی بیماری MS         25

درمان بیماری       26

اضطراب             26

علایم اضطراب     27

شیوع اختلالات اضطرابی     28

نظریه های اضطراب          28

افسردگی  30

شیوع افسردگی      31

نشانه های افسردگی 31

خستگی   33

درمان حساسیت زدایی با حرکات چشم و پردازش مجدد       35

پایه های نظری حساسیت زدایی با حرکات چشم و پردازش مجدد       35

درمان حساسیت زدایی با حرکات چشم و پردازش مجدد و علوم عصب شناختی   39

نظریه موزائیک مغزی پاولف 41

تروما      42

فرایند درمان         42

پیشینه خارجی       44

پیشینه داخلی         46

 

فصل سوم: روش شناسی

روش کار 51

الف-روش پژوهش  51

ب-روش گردآوری اطلاعات  51

ج-ابزار گردآوری اطلاعات   52

روش اجرای درمان 54

د-روش تجزیه و تحلیل اطلاعات         55

 

فصل چهارم: یافته های تحقیق

الف-ویژگی های جمعیت شناختی         57

ب-یافته های توصیفی          59

ج-یافته های استنباطی          63

 

فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری

محدودیت های پژوهش         74

پیشنهادات پژوهش  75

منابع و مآخذ         76

ضمائم    81

فهرست جداول

 

جدول4-1: توزیع فراوانی بیماران مبتلا به مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس برحسب گروه سنی در دو گروه آزمایش و کنترل           57

جدول 4-2: توزیع فراوانی بیماران مبتلا به مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس برحسب وضعیت تاهل و جنسیت در دو گروه آزمایش و کنترل     58

جدول4-3: توزیع فراوانی بیماران مبتلا به مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس برحسب تحصیلات در دو گروه کنترل و آزمایش           58

جدول 4-4: آمار توصیفی افسردگی گروه کنترل و آزمایش در پیش آزمون و پس آزمون    59

جدول 4-5: آمار توصیفی اضطراب صفت گروه کنترل و آزمایش در پیش آزمون و پس آزمون       60

جدول 4-6- آمار توصیفی اضطراب حالت گروه کنترل و آزمایش در پیش آزمون و پس آزمون        60

جدول 4-7- آمار توصیفی اضطراب گروه کنترل و آزمایش در پیش آزمون و پس آزمون   61

جدول 4-8- آمار توصیفی خستگی ذهنی گروه کنترل و آزمایش در پیش آزمون و پس آزمون          62

جدول 4-9- آمار توصیفی خستگی جسمانی گروه کنترل و آزمایش در پیش آزمون و پس آزمون       62

جدول 4-10- آمار توصیفی خستگی گروه کنترل و آزمایش در پیش آزمون و پس آزمون   63

جدول 4-11- نتایج آزمون تحلیل واریانس چندطرفه جهت تعیین معنی داری اختلاف میانگین         64

جدول 4-12- نتایج آزمون تحلیل واریانس چندطرفه جهت تعیین معنی داری اختلاف میانگین         65

جدول 4-13- نتایج آزمون تحلیل واریانس چندطرفه جهت تعیین معنی داری اختلاف میانگین         66

جدول 4-14- نتایج آزمون تحلیل واریانس چندطرفه جهت تعیین معنی داری اختلاف میانگین         67

جدول 4-15- نتایج آزمون تحلیل واریانس چندطرفه جهت تعیین معنی داری اختلاف میانگین         68

جدول 4-16- نتایج آزمون تحلیل واریانس چندطرفه جهت تعیین معنی داری اختلاف میانگین         69

جدول 4-17- نتایج آزمون تحلیل واریانس چندطرفه جهت تعیین معنی داری اختلاف میانگین         70

 

دانلود بررسی اثربخشی  روش حساسیت زدایی با حرکت چشم و بازپردازش در کاهش افسردگی، اضطراب و خستگی بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس

امتیاز :


طبقه بندی: ،
ررسی اثربخشی روش حساسیت زدایی با حرکت چشم و بازپردازش در کاهش افسردگی، اضطراب و خستگی بیماران مبتلا ,

تاريخ : 1 آبان 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : میترا | بازدید : <-PostHit->
ارث زن از منظر فقه امامیه و شافعی و حقوق موضوعه ایران

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد رشته الهیات گرایش فقه و حقوق اسلامی ارث زن از منظر فقه امامیه و شافعی و حقوق موضوعه ایران چکیده هدف از پژوهش حاضر بررسی ارث زن از منظر فقه امامیه و شافعی و حقوق موضوعه ایران است زن از نظر اسلام در جایگاه یك انسان، از حقوقی برخوردار است كه عبارتند از حقوق مالی و غیر مالی از جمله حقوق مالی

دانلود ارث زن از منظر فقه امامیه و شافعی و حقوق موضوعه ایران

پایان نامه  کارشناسی ارشد ارث زن از منظر فقه امامیه و شافعی و حقوق موضوعه ایران
دانلود مقاله
دانلود تحقیق
دانلود نرم افزار
دانلود اندروید
دانلود پایان نامه
دانلود پایان نامه کارشناسی
دانلود پایان نامه ارشد
دانلود پروژه
دانلود پروژه پایانی
دانلود پروپوزال
دانلود گزارش کار آموزی
دانلود پاورپوینت
دانلود پرسشنامه
دانلود فایل
دانلود کتاب
دسته بندیفقه و حقوق اسلامی
فرمت فایلdocx
حجم فایل191 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل117

پایان نامه  کارشناسی ارشد

رشته: الهیات

گرایش :  فقه و حقوق اسلامی

ارث زن از منظر فقه امامیه و شافعی و حقوق موضوعه ایران

 

چکیده

هدف از پژوهش حاضر بررسی ارث زن از منظر فقه امامیه و شافعی و حقوق موضوعه ایران است. زن از نظر اسلام در جایگاه یك انسان، از حقوقی برخوردار است. كه عبارتند از: حقوق مالی و غیر مالی. از جمله حقوق مالی، ارث می باشد كه قوانین اسلام، بین سهم زن و مرد در ارث بردن، تفاوت قائل شده اند؛ و سهم زن از ارث، نصف سهم مرد می باشد و همین مسئله باعث شده است كه گروهی به قوانین اسلام اشكال وارد كنند و بگویند اسلام از فرهنگ آن زمان تأثیر پذیرفته و برای مرد ارزش بیشتری نسبت به زن قائل شده است.

در مورد ارث دین اسلام این مسئله را بسیار مورد توجه و عنایت قرار داده است و مورد موشکافی دقیق در مذاهب مختلف واقع شده است،چنانکه امام شافعی با استنباط از کتاب و سنت با استفاده از قیاس و قواعد، مقرراتی معین کرده است.برخی از این مقررات به این شرح است: سه نفر از زنان هستند که همیشه و در همه حال ارث می‌برند: مادر، همسر و دختر. زن اگر فرزند و یا فرزند پسر نداشته باشد و شوهرش بمیرد یک چهارم ارث می‌برد. اگر زن فرزند یا فرزند پسر داشته باشد و شوهرش بمیرد یک هشتم از مال شوهر به او تعلق می‌گیرد. این نوشتار كه به روش توصیفی– تحلیلی و با استناد به منابع مكتوب و سایتهای اینترنتی می باشد.هدف این تحقیق بررسی وجوه افتراق و وجوه مشترک ارث زن در فقه امامیه و شافعی میباشد و همچنین سعی شده است تا ارث زن دارای فرزند و غیر فرزند مورد بحث قرار گیرد.

 

واژگان کلیدی:

اسلام

ارث

ارث زن

فقه و حقوق موضوعه

 

مقدمه

اسلام در حقیقت، دینی است كه از طرف خدای متعال، آمده كه آفرینندة انسانهاست و آفریدگارِ انسان، به خیر و صلاح وی، خواسته هایش و آنچه موجب خوشبختی او در زندگی است، از دیگران آگاهتر است. اسلام قبل از مرد یا زن، به انسان توجه كرده و در این زمینه تفاوتی قائل نشده و نظام حقوقی خود را با این نگرش تنظیم كرده است؛ لذا در اغلب حقوق و وظائف، مرد و زن یكسانند. ولی در برخی موارد كه بین حقوق زن و مرد تفاوت وجود دارد دلیلش این است كه بین زن و مرد تفاوتهای جسمی و روحی وجود دارد كه لازمه ی نقش و وظیفه هر یك در جهان خلقت است

و لازمه ی برقراری عدالت بین زن و مرد، این است كه حقوق دو طرف، متفاوت و بر اساس توانایی و وظائف و تكالیف آنان باشد. قانون مدنی در زمینه حقوق خانواده، كوشیده است از فقه امامیه پیروی كند، فقهی كه نه تنها حقوق و قانون خشك نیست بلكه آمیزه ای از حقوق و اخلاق است و به لحاظ تمام وضعیتهای روحی و جسمی اعضای خانواده وضع شده است. این مسئله بر كسی پوشیده نیست كه اختلاف در ارث مرد و زن صرفاً جنبة اقتصادی دارد و در نهایت هم به نفع خانواده و جامعه اسلامی است و اقتصاد دانان نیز این مسئله را موجب تعدیل ثروت، قلمداد می كنند.

 

فهرست مطالب

چکیده     1

مقدمه     2

الف)بیان مساله      3

ب)پیشینه پژوهش   4

ج) سوالات پژوهش:            6

و) اهداف پژوهش:  6

ز)روش تحقیق       6

ی)سازماندهی تحقیق           6

فصل اول

1-1- مفهوم ارث و مبانی تاریخی آن    8

1-1-1- مفهوم (ارث)، در لغت و اصطلاح         8

1-1-2- ارکان ارث 9

1-1-3- موجبات ارث          10

1-2- ارث زن       11

1-3-زن جزء سهم الارث      12

1-4-تاریخچه ارث زن         12

1-4-1-فلسفه ارث زن         13

1-5-علل محرومیت زن از ارث         21

1-5-1-جلوگیری از انتقال ثروت        21

1-5-2-ضعف جسمانی        22

1-6-ارث زن در روم          22

1-7-ارث زن، در تمدن یونان 23

1-8-ارث زن، در هند، مصر، چین و ژاپن        24

1-9- ارث زن، در اروپا       25

1-10-ارث زن، در جاهلیت  25

1-11- ارث زن در ایران     27

1-12-ارث زن، در دین یهود 28

1-13- ارث زن، در دین مسیحیت       29

1-14-ارث زن، در آیین زرتشت        29

1-15-ارث زن درمیان اعراب جاهلی   32

1-16-ارث زن، به عنوان همسر         34

1-16-1- تساوی در تکامل   35

1-17-تفاوت های تکوینی زن و مرد    37

1-17-1- تأثیرپذیری          37

1-17-2-مبانی عقلی تحلیلی تفاوت ارث زن و مرد           38

1-17-3- حاكمیت تدبیر تعقّل بر تدبیر احساس    38

1-17-4-جنبة حمایتی         41

1-17-5-تناسب بین مسئولیت 42

فصل دوم

ارث زن از دیدگاه حقوق ایران            43

1-1- ارث زن در قانون       44

1-2-ارث زوجه از دیدگاه قانون کشور ایران       46

1-3-ارث زوجه در قانون ایران          47

1-4-بررسی حقوقی ارث زن از شوهر  49

1-5-خاستگاه تفاوت حقوق مالی زن و مرد         51

1-5-1-اشتراك در ماهیت انسانی        51

1-6- نقد تبصره ذیل ماده 946 قانون مدنی        53

1-6-1-توجیه مبنای قانونگذار            54

1-6-2-نظر مخالف و منتخب 55

1-7-نظرات حقوی در محرومیت یا عدم محرومیت زوجه از بعض اموال         56

فصل سوم

3-1-ارث زن ازنظر اسلام    59

3-2-ارث زن از دیدگاه امامیه 68

3-2-1-ارث زن از اموال شوهر         68

3-2-2-محرومیت زوجه از عین و قیمت زمین و عین ابنیه و اشجار   71

3-2-3-روایات      72

3-2-4-اجماع       77

3-2-5-محرومیت زوجه، از عین مال غیر منقول و بهره‌مندی از قیمت           78

3-2-6-حرمان زوجه فاقد فرزند از عین اموال غیر منقول   78

3-2-7-ارث بردن زوجه از کلیه اموال منقول و غیر منقول  اعم ازعین یاقیمت  79

3-2-8-روایات موافق ارث بردن زوجه از کلیه ماترک       80

3-2-9-بازبینی مستندات این نظر        81

3-2-9-1-نقد و نظر ـ یک فرع کار بردی          82

3-3-مبانی فقهی تفاوت حقوق مالی زن و مرد      83

3-3-1-ادلّة قرآنی  83

3-3-2-ادلّة روایی  84

3-4-ارث در ققه امام شافعی  85

3-4-1-زنانی که از مرده ارث می‌برند  86

3-4-2-فروض و سهام مقدر و معین در کتاب خدا 86

3-5-موانع ارث در فقه        89

3-6-بررسی و جمع بندی محقق اردبیلی            95

نتیجه گیری          97

 

 

دانلود ارث زن از منظر فقه امامیه و شافعی و حقوق موضوعه ایران

امتیاز :


طبقه بندی: ،
ارث زن از منظر فقه امامیه و شافعی و حقوق موضوعه ایران,

تاريخ : 1 آبان 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : میترا | بازدید : <-PostHit->
پروژه تولیدات پراکنده نیروگاه های (DG)

پروژه تولیدات پراکنده نیروگاه های (DG) مهندسی برق – قدرت *آپدیت جدید و رایگان چکیده تولید پراکنده گرایش جدیدی در تولید توان الکتریکی است این ایده به مصرف کننده های الکتریسیته که الکتریسیته مورد نیازشان را خودشان تولید می کنند این اجازه را می دهد که اضافه توان الکتریکی شان را به شبکه توان بفرستند بسیاری از کارخانجات ادارات و خصوصا بیم

دانلود پروژه تولیدات پراکنده نیروگاه های (DG)

پروژه تولیدات پراکنده نیروگاه های (DG) مهندسی برق –  قدرت
دانلود مقاله
دانلود تحقیق
دانلود نرم افزار
دانلود اندروید
دانلود پایان نامه
دانلود پایان نامه کارشناسی
دانلود پایان نامه ارشد
دانلود پروژه
دانلود پروژه پایانی
دانلود پروپوزال
دانلود گزارش کار آموزی
دانلود پاورپوینت
دانلود پرسشنامه
دانلود فایل
دانلود کتاب
دانلود نمونه سوالات
دسته بندیبرق ،الکترونیک و مخابرات
فرمت فایلdocx
حجم فایل3691 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل130

 

پروژه تولیدات پراکنده نیروگاه های (DG)

مهندسی برق –  قدرت

 

چکیده:

تولید پراکنده گرایش جدیدی در تولید توان الکتریکی است این ایده به مصرف کننده های الکتریسیته که الکتریسیته مورد نیازشان را خودشان تولید می کنند این اجازه را می دهد که اضافه توان الکتریکی شان را به شبکه توان بفرستند بسیاری از کارخانجات  ادارات و خصوصا" بیمارستانها نیاز به منابعی با قابلیت اطمینان بالا برای تولید الکتریسیته و سیستمهای گرمایی هواساز و آبگرم دارند برای بالا بردن اطمینان منابع تغذیه و کاهش هزینه ها برخی ادارات و کارخانجات از تولید ترکیبی یا کارخانجات انرژی کلی استفاده می کنند که اغلب از مواد اضافی نظیر آشغال چوب یا گرمای اضافی حاصل از یک فرآیند صنعتی برای تولید الکتریسیته استفاده می کنند در برخی موارد الکتریسیته از یک سوخت تغذیه شده به صورت محلی مانند گاز طبیعی یا گازوئیل تولید می شود وسپس از گرمایی اضافی منبع انرژی گرمایی ژنراتور برای فراهم آوردن آب داغ و نیز گرمایش صنعتی استفاده می کنند هنگامی که یک فرآیند صنعتی نیازمند مقادیر زیادی گرمایی است که از منابع غیر الکتریکی نظیر سوختهای فسیلی تامین می شود استفاده از یک کارخانه تولید ترکیبی مقرون به صرفه است

تاکنون مسایل نظارتی وتکنولوژیکی بدین مفهوم بوده است که الکتریسیته تولید شده توسط مصرف کننده های خانگی را نمی توان به راحتی و بدون خطر با تغذیه توان ورودی همراه کرد شرکتهای الکتریکی بایستی توانایی جداسازی بخش های شبکه برق را داشته باشند وقتی یک خط از کار می افتد کارگران بایستی از قطع بودن برق قبل از کار روی آن مطمئن باشند آنها همچنین وقت زیادی را صرف می کنند تا کیفیت برق را در شبکه شان حفظ کنند تاسیسات پراکنده برق هم می تواند کنترل این موارد را مشکلتر می کند با ظهور تجهیزات الکترونیک قدرت با قابلیت اطمینان بالا نصب تجهیزات تولید ترکیبی حتی با اندازه های خانگی  اقتصادی و بی خطر شده است این تاسیسات می توانند آب داغ خانگی الکتریسیته و گرمایش خانگی را تولید کنند و انرژی اضافی را به شرکت برق بفروشند پیشرفت در الکترونیک موجب ساده شدن دسترسی به مسایل امنیتی و کیفی شرکتهای الکتریکی شده است

واژه های کلیدی :

تولید پراکنده

پیل سوختی

توربین بادی

توربین گازی

انرژی گرمایی

بیوماس

میکروتوربین

رله های جریان

سیستم کنترل

 

مقدمه

در سیستم‌های بهم پیوسته برق، با توجه به صرفه‌جویی‌های مقیاس ، تولید انرژی الكتریكی بصورت مركزی و توسط نیروگاه‌های بزرگ صورت می‌گیرد. در سال‌های اولیه پیدایش سیستم‌های بهم پیوسته، معمولاً سیستم با رشد سالانه حدود 6 الی 7 درصدی در مصرف انرژی الكتریكی مواجه بود. در دهه 1970 مباحثی از قبیل بحران نفتی و مسائل زیست‌محیطی مشكلات جدیدی را برای صنعت برق مطرح نمودند، به‌گونه‌ای كه در دهه 1980 این فاكتورها و تغییرات اقتصادی، منجر به كاهش رشد بار به حدود 6/1 الی 3 درصد در سال شدند. در همین زمان هزینه انتقال و توزیع انرژی الكتریكی نیز به طرز قابل توجهی افزایش یافت. لذا تولید مركزی توسط نیروگاه‌های بزرگ، اغلب به دلیل كاهش رشد بار، افزایش هزینه انتقال و توزیع، حاد شدن مسائل زیست محیطی و تغییرات تكنولوژیكی و قانون‌گذاری‌های مختلف غیر عملی شدند.

در دهه‌های اخیر، تجدید ساختار صنعت برق و همچنین خصوصی‌سازی این صنعت، مطرح و در برخی كشورها اعمال گشته است. طی این مدت، به خاطر بالا بردن بازده بهره‌برداری و تشویق سرمایه‌گذاران، صنعت برق دستخوش تغییرات اساسی از لحاظ مدیریت و مالكیت گردیده است، به طوریكه برای ایجاد فضای رقابتی مناسب، بخش‌های مختلف آن از جمله تولید، انتقال و توزیع از هم مستقل گردیده‌اند. در محیط تجدید ساختار یافته صنعت برق، متقاعد نمودن بازیگران بازار به سرمایه‌گذاری در پروژه‌های چندین میلیارد دلاری تولید و انتقال توان آسان نیست.

 این تغییر و تحولات از یك طرف و همان‌طور كه قبلاً نیز اشاره شد، عواملی همچون آلودگی محیط‌زیست، مشكلات احداث خطوط انتقال جدید و پیشرفت فناوری در زمینه اقتصادی نمودن ساخت واحدهای تولیدی در مقیاس كوچك در مقایسه با واحدهای تولیدی بزرگ از طرف دیگر، باعث افزایش استفاده از واحدهای تولیدی كوچك تحت عنوان "تولیدات پراكنده " كه به طور عمده به شبكه‌های توزیع متصل شده و نیازی به خطوط انتقال ندارند، گردیده است .

اكثر تكنولوژی‌های تولید پراكنده در جنبه های متعدد مانند عملكرد، اندازه و قابلیت گسترش، انعطاف پذیر هستند. ضمن اینكه استفاده از تولید پراكنده باعث یك عكس‌العمل قابل انعطاف به مقداردهی قیمت برق می گردد.

شبكه‌های توزیع معمولاً به صورت شعاعی طراحی می‌شوند كه هیچ ژنراتوری در سمت بار وجود ندارد. بنابراین وجود ژنراتور در شبكه توزیع روی توان جاری شده و شرایط ولتاژ بار و تجهیزات شبكه الكتریكی تأثیر می گذارد و این می‌تواند روی پارامترهای عملكردی سیستم، تأثیر مثبت یا منفی داشته باشد .

انرژی الكتریكی تولیدی توسط تولیدات پراكنده در اكثر كشورهای پیشرفته، تحول عظیمی در سیستم‌های تولید و انتقال انرژی بوجود آورده كه تمام نیازها و مزایای پایه تولید و انتقال در موارد فنی، آكادمیك و بازرگانی را برآورده می‌كند.

تولید پراكنده انرژی اصطلاح جدیدی نیست. از آغازین روزهایی كه بشر برای رفع نیاز خود، به انواع مختلف انرژی نیاز داشت، تولید پراكنده شكل گرفته است، چرا كه این انرژی عملاً در نزدیكی محل مصرف آن‌ تولید می‌شود. تولیدات پراكنده به صورت محلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به این‌كه این تولیدات نزدیك به مراكز مصرف می‌باشند، نیازی به انتقال انرژی الكتریكی خروجی آن‌ها در مسافت‌های طولانی وجود ندارد. هرچه مصرف‌كننده به تولیدكننده نزدیك‌تر باشد، هزینه تأمین انرژی الكتریكی نیز كاهش خواهد یافت.

این مباحث و مسائل باعث شده است كه تولید پراكنده به عنوان یك انتخاب مناسب جهت تولید و پاسخگویی به افزایش تقاضای مصرف مطرح گردد.

تحقیقات انجام شده توسط مراكز تحقیقاتی بیانگر استفاده بیش از 25 درصد انرژی الكتریكی تولیدی توسط تولیدات پراكنده تا سال 2010 می باشد. همچنین این رقم طبق تحقیقات NGF تا 30 درصد نیز پیش‌بینی شده است .

در آمریكا و اروپا تولید پراكنده به یك راه‌حل ممكن فنی و مالی، برای مصرف‌كنندگان و تولیدكنندگان تبدیل شده و اعتبار و اطمینان تهیه برق را بسیار بهبود بخشیده است. در اكثر كشورها، تولید پراکنده حدود 10 درصد ظرفیت نصب شده تولید را تشكیل می‌دهد، اما در كشورهایی نظیر هلند و دانمارك این روش بیش از 30 تا 40 درصد ظرفیت نصب شده را شامل می‌شود. در برخی كشورها نیز مانند استرالیا، پیش‌بینی می‌گردد تا سال 2010 حدود 78 درصد برق این كشور بر اساس انرژی تولیدی توسط این سیستم نوین باشد .

 

 

فهرست مطالب

عنوان                            صفحه

فصل اول 1

معرفی سیستم‌های (تولید پراكنده (        1

1-1 تعریف تولید پراكنده      2

1-2 اهداف استفاده از تولیدات پراكنده   3

1-3 علل رویكرد به منابع تولید پراكنده 4

1-4 علل رویكرد به منابع تولید پراكنده در ایران  5

1-5 مزایای استفاده از تولید پراكنده      5

1-5-1 مزایای اقتصادی تولید پراکنده از دید مشتركین       6

1-5-2 مزایای اقتصادی تولید پراکنده از دید شركت توزیع الكتریكی   7

1-6 معایب استفاده از تولیدات پراكنده   7

1-7ساختار تولید پراکنده       8

1-8 اثرات زیست محیطی استفاده از منابع تولید پراكنده     9

فصل دوم 13

مروری بر انواع سیستم‌های   13

تولید پراكنده         13

2-1 معرفی انواع تولید پراکنده           14

2-1-1 ماشین حرارتی داخلی             14

2-1-2 توربین احتراقی  یا گازی         15

2-1-3 میكروتوربین           15

2-1-4 پیل سوختی 16

2-1-5 توربین بادی            19

2-1-5-1 مزایای بهرهبرداری از انرژی باد       21

2-1-6 فتوولتائیک  22

2-1-7 انرژی گرمایی خورشیدی        24

2-1-8  زمین گرمایی          24

2-1-8-1 فرآیند تولید برق در نیروگاه زمین گرمایی          25

2-1-9 چرخ لنگر  27

2-1-10 واحدهای آبی کوچک            27

2-1-11 بیوماس    28

2-2 جایگاه انرژی‌های مختلف در جهان            29

2-3 پتانسیل منابع تولید پراكنده در ایران           33

فصل سوم            34

بررسی پایداری سیستم های قدرت ( از دید:کلی، فرکانس،ولتاژ)        34

3-1 انواع پدیده گذرا در سیستم های قدرت         35

3-2 دسته بندی حالتهای گذرا 36

3-3 پایداری دینامیکی سیستم های قدرت           38

3-3-1  معادلات اساسی       41

3-3-2  روشهای حل عددی   42

3-3-2-1 اعمال قاعده انتگرال گیری برای سلف و خازن    42

3-3-2-2  تفسیر مدل الكتریكی برای روش انتگرال گیری عددی      43

3-4 بررسی دقت روشهای عددی به منظور انتخاب روش مناسب      45

3-4-1  روش پاسخ فركانسی 45

3-5 کنترل توان راکتیو        50

3-6 انتقال توان الکتریکی     51

3-7 ورودی شبکه  51

3-8 تلفات            51

3-9 خروجی شبکه 52

3-10  نگرانی های سلامتی  52

3-11 مقدمه ای بر سیستمهای كنترل در نیروگاهها           52

3-11-1 فیلدباس    53

3-11-2 سیستم كنترل توزیع یافته (DCS)         58

3-12نگاهی كلی بر تجهیزات حفاظتی  60

3-12-1  خطاهای اتصال كوتاه          60

3-13 انواع رله های حفاظتی 61

3-13-1  رله های اضافه جریان         61

3-13-1-1  رله های اضافه جریان- اتصال كوتاه 62

3-13-1-2 مشخصه قطع رله های اضافه جریان 62

3-13-1-3 هماهنگ كردن رله های اضافه جریان            63

3-13-1-4  رله های حفاظت اتصال زمین         64

3-13-2  حفاظت دیستانس    64

3-13-2-1  اساس عمل كرد حفاظت دیستانس     64

3-13-2-2 روش دیگری برای تنظیم رله های دیستانس     66

3-13-2-3 برخی مشكلات و محدودیت های حفاظت دیستانس          67

3-13-2-4  نگاه كلی به انواع رله های دیستانس  67

3-13-2-5  تشخیص نوسان  69

3-13-2-6  اصول حفاظت پشتیبان رله دیستانس 71

3-13-2-7  مشكلات رله دیستانس      73

3-13-2-7-1  تزریق جریان 73

3-13-2-7-2  خروج جریان 74

3-13-2-7-3  خطهای دو مداره         75

3-13-2-7-4 یك مثال كوتاه  76

3-13-3  رله های اضافه بار حرارتی  76

3-13-4  رله های اضافه-كاهش فركانس           78

3-13-5  رله های حفاظت اضافه-كاهش ولتاژ     79

3-13-6  حفاظت دیفرانسیل  79

3-14  سیستمهای اندازه گیری ماهواره ای         79

3-14-1  سیستم اندازه گیر فازور (PMU)         80

3-14-2  سیستم حفاظتی در سطح وسیع            82

فصل چهارم          84

بهبود ساختار شبكه برق با استفاده از قابلیت‌های تولید پراكنده و امكان‌سنجی نصب این منابع در ایران           84

4-1 مقدمه           85

4-2 تعریف منابع تولید پراكنده در كشورهای مختلف جهان: 86

4-3 موانع و مشكلات توسعه منابع تولید پراكنده در دنیا      87

4-3-1  موانع وراهکارها     88

4-3-1-1 راهكارهای كاهش موانع فنی 91

4-3-2  راهكارهای كاهش موانع تجاری            91

4-3-3  راهكارهای كاهش موانع قانونی 92

4-4  مطالعات ابتدایی تولید پراكنده در ایران       92

4-5  دلایل رویكرد به منابع تولید پراكنده در ایران:          93

4-6  ظرفیت های بالقوه منابع تولید پراكنده در ایران:        93

4-7  نتیجه‌گیری    94

فصل پنجم            96

طرح توجیهی فنی – اقتصادی یک مولد تولید پراکندهDG   96

5-1  مقدمه          97

5-2  بررسی بازار 98

 5-3  توجیه اقتصادی و فنی سرمایه گذاری در تولیدات پراكنده     98

5-4  انواع مولدهای گازسوز  101

5-4-1  موتورهای رفت و برگشتی      101

5- 4-2  مكانیزم    102

5-4-3   انواع موتورهای رفت و برگشتی          103

5-4-4  آلایندگی در موتورهای رفت و برگشتی   105

5-5  مطالعات مالی، اقتصادی طرح     107

5-5-1محصولات   107

5-5-2 محاسبه در آمد های سالیانه       108

5-5-3  محاسبه هزینه ها     110

5-5-3-1 زمین     110

5-5-3-2  عملیات ساختمانی 110

5-5-3-3 تاسیسات 111

5-5-3-4 ماشین آلات          112

5-5-3-5 هزینه های قبل از بهره برداری          113

5-5-3-6 برآورد کل هزینه های سرمایه گذاری اولیه        114

5-5-3-7 محاسبه هزینه مواد اولیه      114

5-5-3-8 هزینه تعمیرات و نگهداری و قطعات یدكی        116

5-5-3-9 هزینه پرسنلی       117

5-5-3-10 استهلاك            117

5-5-3-11 هزینه های سالانه بهره برداری        119

5-5-4 سرمایه در گردش      119

5-5-5  هزینه های سرمایه گذاری و راه اندازی طرح       120

5-5-6 منابع تامین وجوه      121

5-5-7 جدول تخصیص منابع 121

5-5-8 تسهیلات    123

5-6  پیش بینی سود و زیان سنواتی     124

5-7  پیش بینی تراز نامه      125

5-8  پیش بینی صورت جریان وجوه نقدی         126

5-9 خلاصه نتایج مطالعات طرح        127

منابع وماخذ          128

 

فهرست جداول

عنوان                             صفحه

جدول 1-1 تعاریف منابع تولید پراكنده در كشورهای مختلف جهان     2

جدول 1-2 سهم تولید پراکنده  از تولید برق در جهان         3

جدول 1-3 درصد گازهای متصاعد شده از دفن زباله‌ها       10

جدول 1-4 غلظت گازهای خروجی از دودكش نیروگاه‌ها 11

جدول 1-5 كشورهای استفاده كننده از منابع تولید پراكنده و سیاست مربوط به كاربرد آن   12

جدول 2-1 منابع عمده تأمین انرژی و میزان مصرف آن‌ها در جهان   29

جدول 2-2 سوخت‌های فسیلی و میزان مصرف آن‌ها در جهان          29

جدول 2-3 انرژی‌های نو و میزان مصرف آن‌ها در جهان   29

جدول 2-4 فناوری‌های بكار رفته در تولیدات پراكنده         30

جدول 2-5 حداكثر توان تولید شده توسط تولیدات پراكنده در كشورهای مختلف   31

جدول 2-6  پتانسیل های موجود در كشور          33

جدول3- 1معادلات دیفرانس حاكم بر یك سلف در روشهای مختلف انتگرال گیری           43

جدول3- 2 معادلات دیفرانس حاكم بر یك خازن در روشهای مختلف انتگرال گیری         43

جدول 4-1           93

جدول 5-1میزان انتشار NOx از موتورهای رفت و برگشتی            106

جدول شماره5-2معرفی محصولات طرح           108

جدول شماره 5-3 محاسبه درآمدهای سالیانه        109

جدول شماره 5-4محاسبه هزینه خرید  زمین       110

جدول شماره 5-5 عملیات ساختمانی     110

جدول شماره 5-6 تاسیسات    111

جدول شماره 5-7 عملیات ساختمانی و تاسیسات عمومی      111

جدول شماره 5-8ماشین آلات 112

جدول شماره 5-9 هزینه های قبل از بهره برداری 113

جدول شماره 5-10 برآورد هزینه های سرمایه گذاری        114

جدول شماره 5-11  محاسبه هزینه تامین مواد اولیه           115

جدول شماره 5-12 هزینه تعمیرات و نگهداری و قطعات یدكی         116

جدول شماره 5-13 هزینه بهره برداری 116

جدول شماره5-14هزینه پرسنلی         117

جدول شماره 5-15  استهلاك 118

جدول شماره 5-16 هزینه های سالانه بهره برداری           119

جدول شماره 5-17 سرمایه در گردش   120

جدول شماره 5-18 هزینه های سرمایه گذاری و راه اندازی طرح      120

جدول شماره 5-19  منابع تامین وجوه   121

جدول شماره 5-20  تخصیص منابع     122

جدول شماره5-21 تسهیلات   123

جدول شماره 5-22 پیش بینی سود و زیان سنواتی 124

جدول شماره 5-23   پیش بینی تراز نامه           125

جدول شماره 5-24 پیش بینی صورت جریان وجوه نقدی    126

جدول شماره 5-25 خلاصه نتایج مطالعات طرح  127

 

فهرست اشکال

عنوان                       صفحه

 

نمودار 1-1 تولید پراکنده      8

شكل 2-1 اجزاء میكروتوربین‌ها          16

شكل 2-3 پیل سوختی پلیمری            18

شكل 2-4 مقایسه انواع مختلف پیل سوختی و یون جابجا شونده         18

شكل 2-5 پیل سوختی در كاربری‌های خانگی     19

شكل 2-6 اجزاء توربین بادی 20

شكل 2-7 عملكرد سیستم‌های فتوولتائیك 23

شكل 2-8 نرخ افزایش استحصال انرژی از باد و فتوولتائیك در جهان  24

شکل 2-9 نمونه‌ای از یک نیروگاه زمین گرمایی  25

شکل 2-10 نیروگاه زمین گرمایی دو فازی         26

شکل 2-11 نیروگاه زمین گرمایی با سیال تک فاز  26

شکل 2-12 یک نیروگاه زیست توده با سوخت زائدات کشاورزی       28

شكل 3-1مدل الكتریكی برای یك سلف  44

شكل 3- 2مدل الكتریكی برای یك خازن 44

شكل 3-3:پاسخ فركانسی –مقدار  37

شكل 3-4:پاسخ فركانسی –اندازه         48

شكل3-5 مفهوم مداری تابع امپدانس یك اندكتانس را نشان می دهد.    48

شکل 3-6  62

شکل 3-7  63

شكل 3 -8:نمودار نحوه عملكرد رله دیستانس    64

شکل 3-9 اساس حفاظت دیستانس    66

شکل 3-10   68

شکل 3-11          69

شكل 3-12اساس تشخیص نوسان(سیستم انداره گیری فازوری)         71

شكل 3-13 روش اتصال رله دیستانس  72

شكل 3-14 تزریق جریان     74

شكل 3-15جریان خروجی. 74

شکل 3-16 خطهای دو مداره 75

شكل 3-17 PSGuard        80

شكل3-18 بلوك دیاگرام سیستم اندازه گیری فازور (PMU) 81

شكل 3-19 نمای كلی از سیستم های حفاظتی به كمك ماهواره          82

شکل 4-1            87

شكل5-1شماتیك یك مولد برق با موتور رفت و برگشتی اشتعال جرقه‌ای           103

دانلود پروژه تولیدات پراکنده نیروگاه های (DG)

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پروژه تولیدات پراکنده نیروگاه های (DG),

تاريخ : 1 آبان 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : میترا | بازدید : <-PostHit->
بررسی جامعه شناسی قیام امام حسین و علل ماندگاری آن

پایان نامه کارشناسی بررسی جامعه شناسی قیام امام حسین و علل ماندگاری آن مقدمه در بین وقایع مختلف تاریخ اسلام واقعه ای به گستردگی، نفوذ و ماندگاری عاشورا به ندرت می توان یافت اکنون مراسم سوگواری عاشورا علاوه بر ایران و عراق که مرکز تجمّع شیعیان هستند، در لبنان، مصر، افغانستان، پاکستان، قفقاز و آذربایجان، هند، کشورهای حوزه خلیج فارس، یمن،

دانلود بررسی جامعه شناسی قیام امام حسین و علل ماندگاری آن

پایان نامه کارشناسی بررسی جامعه شناسی قیام امام حسین و علل ماندگاری آن 
دانلود مقاله
دانلود تحقیق
دانلود نرم افزار
دانلود اندروید
دانلود پایان نامه
دانلود پایان نامه کارشناسی
دانلود پایان نامه ارشد
دانلود پروژه
دانلود پروژه پایانی
دانلود پروپوزال
دانلود گزارش کار آموزی
دانلود پاورپوینت
دانلود پرسشنامه
دانلود فایل
دانلود کتاب
دانلود
دسته بندیپژوهش ها
فرمت فایلword
حجم فایل184 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل122

پایان نامه کارشناسی بررسی جامعه شناسی قیام امام حسین و علل ماندگاری آن 

 

مقدمه

در بین وقایع مختلف تاریخ اسلام واقعه ای به گستردگی، نفوذ و ماندگاری عاشورا به ندرت می توان یافت. اکنون مراسم سوگواری عاشورا علاوه بر ایران و عراق که مرکز تجمّع شیعیان هستند، در لبنان، مصر، افغانستان، پاکستان، قفقاز و آذربایجان، هند، کشورهای حوزه خلیج فارس، یمن، ترکیه و حتّی کشورهای جنوب شرقی آسیا همه ساله با شور و شکوه فراوان برگزار می شود. چنین واقعه ای با نقش وسیعی که در حیات دینی کنونی بسیاری از جوامع مسلمان دارد شایسته آن است که از زوایای مختلف مورد مطالعه قرار گیرد تا هر چه بهتر شناخته شود.

ما در این نوشتار می کوشیم از زاویه ای نسبتا جدید یعنی از دید «جامعه شناسی» به این جنبش بنگریم. به طور کلی ابعاد مختلف مطالعه قیام عاشورا به این قرار است:

بُعد تاریخی: تاریخ می کوشد اصل ماجرا را آن طور که اتفاق افتاده روایت کند. در واقع این بُعد، مهم ترین وجه در هر مطالعه قیام عاشورا است، چرا که اکنون این قیام، واقعه ای تاریخی محسوب می شود و هرگونه مطالعه درباره آن، کاملاً نیازمند اطلاعاتِ تاریخی صحیح و کافی است.

بُعد کلامی: کلام علمی است که به دفاع عقلانی از گزاره های دینی می پردازد. در رابطه با عاشورا، شیعیان بسیاری که حرکت امام حسین را حق دانسته و لشکر مقابلش را باطل، با بحثهای مختلف در مقام دفاع از این حق و زنده نگه داشتن آن برآمده اند.

بُعد جامعه شناختی: جامعه شناسی در پی این است که تأثیر نیروی جامعه را که نیرویی مستقل از تک تک افراد و خارج از کنترل هر یک از آنهاست بر کُنشهای افراد بسنجد و با اطمینان قابل قبولی بتواند وقایع اجتماعی آتی را پیش بینی نماید. به عبارت دیگر، «جامعه شناسی به دنبال یافتن قاعده کلی رفتار انسانهاست تا با کمک آن، تونایی پیش بینی و کنترل وقایع اجتماعی را بیابد و با به کارگیری تجربه علمی به کشف روابط میان پدیده ها نایل شود.

در ارتباط با قیام عاشورا، جامعه شناسی می تواند در شناسایی عوامل و نیروهای اجتماعی مؤثر بر این واقعه به ما کمک کند.

بیان مسئله

 

حرکتهای جمعی در جامعه شناسی با اصطلاحات مختلفی چون انقلاب (revolution)، شورش (rebellion)، جنبش اجتماعی (socail movement) و کودتا نام برده می شوند. از آنجا که قیام حسین بن علی علیه السلام حرکتی جمعی بود در ابتدا باید مشخص شود که جزء کدام دسته جای می گیرد. بدین جهت که در حرکت امام تغییر ساختار سیاسی و اجتماعی مد نظر بود، حرکت ایشان نمی تواند شورش یا کودتا تلقّی شود؛ چرا که کودتا گرفتن حکومت توسط عده ای محدود به زور اسلحه است و در آن هیچ جنبش مردمی وجود نداردو شورش نیز چنانچه هدف سیاسی داشته باشد به دنبال تغییر رژیم حاکم است نه تغییر کل ساختار سیاسی، لذا قیام حسین بن علی علیه السلام با ویژگیهایی که داشت تنها می تواند انقلاب یا جنبش تلقّی شود.

در تعریف انقلاب نظریات مختلفی وجود دارد، امّا تعریفی که تا حدی فصل مشترک سایر تعاریف است از آنتونی گیدنز (Giddens)، جامعه شناس معاصر انگلیسی است. وی می گوید:

«انقلاب عبارت است از تصرّف قدرت دولتی از طریق وسایل خشن به وسیله رهبران یک جنبش توده ای، به منظور استفاده از آن برای ایجاد اصلاحات عمده اجتماعی.

مطابق این تعریف قیام امام حسین علیه السلام از آنجا که به تصرّف قدرت دولتی و نیز ایجاد یک جنبش عمومی نینجامید، نمی تواند انقلاب تلقّی شود.

 

فهرست مطالب

 

مقدمه     1

بیان مسئله            2

اهمیت و ضرورت موضوع   6

اهداف کلی           9

تعاریف نظری       9

ادبیات پژوهش       11

1. در خواست بیعت از امام حسین(ع)   12

2. گوهر اخلاق     15

3. تقاضای كوفیان از امام حسین(ع)     16

4. اصلاح وضع موجود        18

5. تحول در ساختار حكومت  19

6. احیاء امر به معروف و نهی از منكر 22

دلایل قیام امام حسین از زبان استاد مطهری        23

مفهوم عبرت         28

عاشورا بهترین سوژه عبرت تاریخ اسلام است     29

عوامل عبرت در تاریخ        30

چرا عده ای ثابت قدم نیستند  ؟            30

دنیا طلبی 31

ثروت اندوزی و تکاثر         32

علل قیام عاشورا و اهداف قیام عاشورا   32

الف. احیاى اسلام   33

ب. اصلاح امّت     40

ج. امر به معروف و نهى از منکر       46

د. مقاومت در برابر بیعت با یزید         50

هـ . تشکیل حکومت اسلامى‏  51

عکس العمل در مقابل دعوت کوفیان‏     60

پی‌گیری اهداف تا مرز شهادت            62

روش مطالعه         69

تفاوت جامعه شناسی            69

تاریخی و تحلیل تاریخی       69

قیام عاشورا، انقلاب یا جنبش؟ 70

حلقه های مفقودِ جنبش          74

سؤالات قیام          77

چرا بسیج مردمی در کوفه تداوم نیافت؟ 77

دو نقش مردم         83

ویژگیهای مشترک  83

ویژگیهای خاص جامعه کوفه  85

چگونگی تبدیل ضعف حکومت           89

به قوّت و قوّت جنبش به ضعف          89

مقدمه     96

جاودانگی عاشورا   97

علل ماندگاری و پویایی عاشورا           99

5- نقش اهل بیت در ماندگاری عاشورا  104

6- نقش برجسته علما در ماندگاری و پویایی عاشورا          105

7- تلاش بی‌وقفه مؤمنین و مؤمنات در ماندگاری عاشورا     105

8- نقش ایران در ماندگاری عاشورا      107

محدودیت های پژوهش         110

پیشنهادات            111

منابع      113

دانلود بررسی جامعه شناسی قیام امام حسین و علل ماندگاری آن

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی جامعه شناسی قیام امام حسین و علل ماندگاری آن,

تاريخ : 1 آبان 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : میترا | بازدید : <-PostHit->
پروژه تولیدات پراکنده نیروگاه های (DG)

پروژه تولیدات پراکنده نیروگاه های (DG) مهندسی برق – قدرت *آپدیت جدید و رایگان چکیده تولید پراکنده گرایش جدیدی در تولید توان الکتریکی است این ایده به مصرف کننده های الکتریسیته که الکتریسیته مورد نیازشان را خودشان تولید می کنند این اجازه را می دهد که اضافه توان الکتریکی شان را به شبکه توان بفرستند بسیاری از کارخانجات ادارات و خصوصا بیم

دانلود پروژه تولیدات پراکنده نیروگاه های (DG)

پروژه تولیدات پراکنده نیروگاه های (DG) مهندسی برق –  قدرت
دانلود مقاله
دانلود تحقیق
دانلود نرم افزار
دانلود اندروید
دانلود پایان نامه
دانلود پایان نامه کارشناسی
دانلود پایان نامه ارشد
دانلود پروژه
دانلود پروژه پایانی
دانلود پروپوزال
دانلود گزارش کار آموزی
دانلود پاورپوینت
دانلود پرسشنامه
دانلود فایل
دانلود کتاب
دانلود نمونه سوالات
دسته بندیبرق ،الکترونیک و مخابرات
فرمت فایلdocx
حجم فایل3691 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل130

 

پروژه تولیدات پراکنده نیروگاه های (DG)

مهندسی برق –  قدرت

 

چکیده:

تولید پراکنده گرایش جدیدی در تولید توان الکتریکی است این ایده به مصرف کننده های الکتریسیته که الکتریسیته مورد نیازشان را خودشان تولید می کنند این اجازه را می دهد که اضافه توان الکتریکی شان را به شبکه توان بفرستند بسیاری از کارخانجات  ادارات و خصوصا" بیمارستانها نیاز به منابعی با قابلیت اطمینان بالا برای تولید الکتریسیته و سیستمهای گرمایی هواساز و آبگرم دارند برای بالا بردن اطمینان منابع تغذیه و کاهش هزینه ها برخی ادارات و کارخانجات از تولید ترکیبی یا کارخانجات انرژی کلی استفاده می کنند که اغلب از مواد اضافی نظیر آشغال چوب یا گرمای اضافی حاصل از یک فرآیند صنعتی برای تولید الکتریسیته استفاده می کنند در برخی موارد الکتریسیته از یک سوخت تغذیه شده به صورت محلی مانند گاز طبیعی یا گازوئیل تولید می شود وسپس از گرمایی اضافی منبع انرژی گرمایی ژنراتور برای فراهم آوردن آب داغ و نیز گرمایش صنعتی استفاده می کنند هنگامی که یک فرآیند صنعتی نیازمند مقادیر زیادی گرمایی است که از منابع غیر الکتریکی نظیر سوختهای فسیلی تامین می شود استفاده از یک کارخانه تولید ترکیبی مقرون به صرفه است

تاکنون مسایل نظارتی وتکنولوژیکی بدین مفهوم بوده است که الکتریسیته تولید شده توسط مصرف کننده های خانگی را نمی توان به راحتی و بدون خطر با تغذیه توان ورودی همراه کرد شرکتهای الکتریکی بایستی توانایی جداسازی بخش های شبکه برق را داشته باشند وقتی یک خط از کار می افتد کارگران بایستی از قطع بودن برق قبل از کار روی آن مطمئن باشند آنها همچنین وقت زیادی را صرف می کنند تا کیفیت برق را در شبکه شان حفظ کنند تاسیسات پراکنده برق هم می تواند کنترل این موارد را مشکلتر می کند با ظهور تجهیزات الکترونیک قدرت با قابلیت اطمینان بالا نصب تجهیزات تولید ترکیبی حتی با اندازه های خانگی  اقتصادی و بی خطر شده است این تاسیسات می توانند آب داغ خانگی الکتریسیته و گرمایش خانگی را تولید کنند و انرژی اضافی را به شرکت برق بفروشند پیشرفت در الکترونیک موجب ساده شدن دسترسی به مسایل امنیتی و کیفی شرکتهای الکتریکی شده است

واژه های کلیدی :

تولید پراکنده

پیل سوختی

توربین بادی

توربین گازی

انرژی گرمایی

بیوماس

میکروتوربین

رله های جریان

سیستم کنترل

 

مقدمه

در سیستم‌های بهم پیوسته برق، با توجه به صرفه‌جویی‌های مقیاس ، تولید انرژی الكتریكی بصورت مركزی و توسط نیروگاه‌های بزرگ صورت می‌گیرد. در سال‌های اولیه پیدایش سیستم‌های بهم پیوسته، معمولاً سیستم با رشد سالانه حدود 6 الی 7 درصدی در مصرف انرژی الكتریكی مواجه بود. در دهه 1970 مباحثی از قبیل بحران نفتی و مسائل زیست‌محیطی مشكلات جدیدی را برای صنعت برق مطرح نمودند، به‌گونه‌ای كه در دهه 1980 این فاكتورها و تغییرات اقتصادی، منجر به كاهش رشد بار به حدود 6/1 الی 3 درصد در سال شدند. در همین زمان هزینه انتقال و توزیع انرژی الكتریكی نیز به طرز قابل توجهی افزایش یافت. لذا تولید مركزی توسط نیروگاه‌های بزرگ، اغلب به دلیل كاهش رشد بار، افزایش هزینه انتقال و توزیع، حاد شدن مسائل زیست محیطی و تغییرات تكنولوژیكی و قانون‌گذاری‌های مختلف غیر عملی شدند.

در دهه‌های اخیر، تجدید ساختار صنعت برق و همچنین خصوصی‌سازی این صنعت، مطرح و در برخی كشورها اعمال گشته است. طی این مدت، به خاطر بالا بردن بازده بهره‌برداری و تشویق سرمایه‌گذاران، صنعت برق دستخوش تغییرات اساسی از لحاظ مدیریت و مالكیت گردیده است، به طوریكه برای ایجاد فضای رقابتی مناسب، بخش‌های مختلف آن از جمله تولید، انتقال و توزیع از هم مستقل گردیده‌اند. در محیط تجدید ساختار یافته صنعت برق، متقاعد نمودن بازیگران بازار به سرمایه‌گذاری در پروژه‌های چندین میلیارد دلاری تولید و انتقال توان آسان نیست.

 این تغییر و تحولات از یك طرف و همان‌طور كه قبلاً نیز اشاره شد، عواملی همچون آلودگی محیط‌زیست، مشكلات احداث خطوط انتقال جدید و پیشرفت فناوری در زمینه اقتصادی نمودن ساخت واحدهای تولیدی در مقیاس كوچك در مقایسه با واحدهای تولیدی بزرگ از طرف دیگر، باعث افزایش استفاده از واحدهای تولیدی كوچك تحت عنوان "تولیدات پراكنده " كه به طور عمده به شبكه‌های توزیع متصل شده و نیازی به خطوط انتقال ندارند، گردیده است .

اكثر تكنولوژی‌های تولید پراكنده در جنبه های متعدد مانند عملكرد، اندازه و قابلیت گسترش، انعطاف پذیر هستند. ضمن اینكه استفاده از تولید پراكنده باعث یك عكس‌العمل قابل انعطاف به مقداردهی قیمت برق می گردد.

شبكه‌های توزیع معمولاً به صورت شعاعی طراحی می‌شوند كه هیچ ژنراتوری در سمت بار وجود ندارد. بنابراین وجود ژنراتور در شبكه توزیع روی توان جاری شده و شرایط ولتاژ بار و تجهیزات شبكه الكتریكی تأثیر می گذارد و این می‌تواند روی پارامترهای عملكردی سیستم، تأثیر مثبت یا منفی داشته باشد .

انرژی الكتریكی تولیدی توسط تولیدات پراكنده در اكثر كشورهای پیشرفته، تحول عظیمی در سیستم‌های تولید و انتقال انرژی بوجود آورده كه تمام نیازها و مزایای پایه تولید و انتقال در موارد فنی، آكادمیك و بازرگانی را برآورده می‌كند.

تولید پراكنده انرژی اصطلاح جدیدی نیست. از آغازین روزهایی كه بشر برای رفع نیاز خود، به انواع مختلف انرژی نیاز داشت، تولید پراكنده شكل گرفته است، چرا كه این انرژی عملاً در نزدیكی محل مصرف آن‌ تولید می‌شود. تولیدات پراكنده به صورت محلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به این‌كه این تولیدات نزدیك به مراكز مصرف می‌باشند، نیازی به انتقال انرژی الكتریكی خروجی آن‌ها در مسافت‌های طولانی وجود ندارد. هرچه مصرف‌كننده به تولیدكننده نزدیك‌تر باشد، هزینه تأمین انرژی الكتریكی نیز كاهش خواهد یافت.

این مباحث و مسائل باعث شده است كه تولید پراكنده به عنوان یك انتخاب مناسب جهت تولید و پاسخگویی به افزایش تقاضای مصرف مطرح گردد.

تحقیقات انجام شده توسط مراكز تحقیقاتی بیانگر استفاده بیش از 25 درصد انرژی الكتریكی تولیدی توسط تولیدات پراكنده تا سال 2010 می باشد. همچنین این رقم طبق تحقیقات NGF تا 30 درصد نیز پیش‌بینی شده است .

در آمریكا و اروپا تولید پراكنده به یك راه‌حل ممكن فنی و مالی، برای مصرف‌كنندگان و تولیدكنندگان تبدیل شده و اعتبار و اطمینان تهیه برق را بسیار بهبود بخشیده است. در اكثر كشورها، تولید پراکنده حدود 10 درصد ظرفیت نصب شده تولید را تشكیل می‌دهد، اما در كشورهایی نظیر هلند و دانمارك این روش بیش از 30 تا 40 درصد ظرفیت نصب شده را شامل می‌شود. در برخی كشورها نیز مانند استرالیا، پیش‌بینی می‌گردد تا سال 2010 حدود 78 درصد برق این كشور بر اساس انرژی تولیدی توسط این سیستم نوین باشد .

 

 

فهرست مطالب

عنوان                            صفحه

فصل اول 1

معرفی سیستم‌های (تولید پراكنده (        1

1-1 تعریف تولید پراكنده      2

1-2 اهداف استفاده از تولیدات پراكنده   3

1-3 علل رویكرد به منابع تولید پراكنده 4

1-4 علل رویكرد به منابع تولید پراكنده در ایران  5

1-5 مزایای استفاده از تولید پراكنده      5

1-5-1 مزایای اقتصادی تولید پراکنده از دید مشتركین       6

1-5-2 مزایای اقتصادی تولید پراکنده از دید شركت توزیع الكتریكی   7

1-6 معایب استفاده از تولیدات پراكنده   7

1-7ساختار تولید پراکنده       8

1-8 اثرات زیست محیطی استفاده از منابع تولید پراكنده     9

فصل دوم 13

مروری بر انواع سیستم‌های   13

تولید پراكنده         13

2-1 معرفی انواع تولید پراکنده           14

2-1-1 ماشین حرارتی داخلی             14

2-1-2 توربین احتراقی  یا گازی         15

2-1-3 میكروتوربین           15

2-1-4 پیل سوختی 16

2-1-5 توربین بادی            19

2-1-5-1 مزایای بهرهبرداری از انرژی باد       21

2-1-6 فتوولتائیک  22

2-1-7 انرژی گرمایی خورشیدی        24

2-1-8  زمین گرمایی          24

2-1-8-1 فرآیند تولید برق در نیروگاه زمین گرمایی          25

2-1-9 چرخ لنگر  27

2-1-10 واحدهای آبی کوچک            27

2-1-11 بیوماس    28

2-2 جایگاه انرژی‌های مختلف در جهان            29

2-3 پتانسیل منابع تولید پراكنده در ایران           33

فصل سوم            34

بررسی پایداری سیستم های قدرت ( از دید:کلی، فرکانس،ولتاژ)        34

3-1 انواع پدیده گذرا در سیستم های قدرت         35

3-2 دسته بندی حالتهای گذرا 36

3-3 پایداری دینامیکی سیستم های قدرت           38

3-3-1  معادلات اساسی       41

3-3-2  روشهای حل عددی   42

3-3-2-1 اعمال قاعده انتگرال گیری برای سلف و خازن    42

3-3-2-2  تفسیر مدل الكتریكی برای روش انتگرال گیری عددی      43

3-4 بررسی دقت روشهای عددی به منظور انتخاب روش مناسب      45

3-4-1  روش پاسخ فركانسی 45

3-5 کنترل توان راکتیو        50

3-6 انتقال توان الکتریکی     51

3-7 ورودی شبکه  51

3-8 تلفات            51

3-9 خروجی شبکه 52

3-10  نگرانی های سلامتی  52

3-11 مقدمه ای بر سیستمهای كنترل در نیروگاهها           52

3-11-1 فیلدباس    53

3-11-2 سیستم كنترل توزیع یافته (DCS)         58

3-12نگاهی كلی بر تجهیزات حفاظتی  60

3-12-1  خطاهای اتصال كوتاه          60

3-13 انواع رله های حفاظتی 61

3-13-1  رله های اضافه جریان         61

3-13-1-1  رله های اضافه جریان- اتصال كوتاه 62

3-13-1-2 مشخصه قطع رله های اضافه جریان 62

3-13-1-3 هماهنگ كردن رله های اضافه جریان            63

3-13-1-4  رله های حفاظت اتصال زمین         64

3-13-2  حفاظت دیستانس    64

3-13-2-1  اساس عمل كرد حفاظت دیستانس     64

3-13-2-2 روش دیگری برای تنظیم رله های دیستانس     66

3-13-2-3 برخی مشكلات و محدودیت های حفاظت دیستانس          67

3-13-2-4  نگاه كلی به انواع رله های دیستانس  67

3-13-2-5  تشخیص نوسان  69

3-13-2-6  اصول حفاظت پشتیبان رله دیستانس 71

3-13-2-7  مشكلات رله دیستانس      73

3-13-2-7-1  تزریق جریان 73

3-13-2-7-2  خروج جریان 74

3-13-2-7-3  خطهای دو مداره         75

3-13-2-7-4 یك مثال كوتاه  76

3-13-3  رله های اضافه بار حرارتی  76

3-13-4  رله های اضافه-كاهش فركانس           78

3-13-5  رله های حفاظت اضافه-كاهش ولتاژ     79

3-13-6  حفاظت دیفرانسیل  79

3-14  سیستمهای اندازه گیری ماهواره ای         79

3-14-1  سیستم اندازه گیر فازور (PMU)         80

3-14-2  سیستم حفاظتی در سطح وسیع            82

فصل چهارم          84

بهبود ساختار شبكه برق با استفاده از قابلیت‌های تولید پراكنده و امكان‌سنجی نصب این منابع در ایران           84

4-1 مقدمه           85

4-2 تعریف منابع تولید پراكنده در كشورهای مختلف جهان: 86

4-3 موانع و مشكلات توسعه منابع تولید پراكنده در دنیا      87

4-3-1  موانع وراهکارها     88

4-3-1-1 راهكارهای كاهش موانع فنی 91

4-3-2  راهكارهای كاهش موانع تجاری            91

4-3-3  راهكارهای كاهش موانع قانونی 92

4-4  مطالعات ابتدایی تولید پراكنده در ایران       92

4-5  دلایل رویكرد به منابع تولید پراكنده در ایران:          93

4-6  ظرفیت های بالقوه منابع تولید پراكنده در ایران:        93

4-7  نتیجه‌گیری    94

فصل پنجم            96

طرح توجیهی فنی – اقتصادی یک مولد تولید پراکنده DG   96

5-1  مقدمه          97

5-2  بررسی بازار 98

 5-3  توجیه اقتصادی و فنی سرمایه گذاری در تولیدات پراكنده     98

5-4  انواع مولدهای گازسوز  101

5-4-1  موتورهای رفت و برگشتی      101

5- 4-2  مكانیزم    102

5-4-3   انواع موتورهای رفت و برگشتی          103

5-4-4  آلایندگی در موتورهای رفت و برگشتی   105

5-5  مطالعات مالی، اقتصادی طرح     107

5-5-1محصولات   107

5-5-2 محاسبه در آمد های سالیانه       108

5-5-3  محاسبه هزینه ها     110

5-5-3-1 زمین     110

5-5-3-2  عملیات ساختمانی 110

5-5-3-3 تاسیسات 111

5-5-3-4 ماشین آلات          112

5-5-3-5 هزینه های قبل از بهره برداری          113

5-5-3-6 برآورد کل هزینه های سرمایه گذاری اولیه        114

5-5-3-7 محاسبه هزینه مواد اولیه      114

5-5-3-8 هزینه تعمیرات و نگهداری و قطعات یدكی        116

5-5-3-9 هزینه پرسنلی       117

5-5-3-10 استهلاك            117

5-5-3-11 هزینه های سالانه بهره برداری        119

5-5-4 سرمایه در گردش      119

5-5-5  هزینه های سرمایه گذاری و راه اندازی طرح       120

5-5-6 منابع تامین وجوه      121

5-5-7 جدول تخصیص منابع 121

5-5-8 تسهیلات    123

5-6  پیش بینی سود و زیان سنواتی     124

5-7  پیش بینی تراز نامه      125

5-8  پیش بینی صورت جریان وجوه نقدی         126

5-9 خلاصه نتایج مطالعات طرح        127

منابع وماخذ          128

 

فهرست جداول

عنوان                             صفحه

جدول 1-1 تعاریف منابع تولید پراكنده در كشورهای مختلف جهان     2

جدول 1-2 سهم تولید پراکنده  از تولید برق در جهان         3

جدول 1-3 درصد گازهای متصاعد شده از دفن زباله‌ها       10

جدول 1-4 غلظت گازهای خروجی از دودكش نیروگاه‌ها 11

جدول 1-5 كشورهای استفاده كننده از منابع تولید پراكنده و سیاست مربوط به كاربرد آن   12

جدول 2-1 منابع عمده تأمین انرژی و میزان مصرف آن‌ها در جهان   29

جدول 2-2 سوخت‌های فسیلی و میزان مصرف آن‌ها در جهان          29

جدول 2-3 انرژی‌های نو و میزان مصرف آن‌ها در جهان   29

جدول 2-4 فناوری‌های بكار رفته در تولیدات پراكنده         30

جدول 2-5 حداكثر توان تولید شده توسط تولیدات پراكنده در كشورهای مختلف   31

جدول 2-6  پتانسیل های موجود در كشور          33

جدول3- 1معادلات دیفرانس حاكم بر یك سلف در روشهای مختلف انتگرال گیری           43

جدول3- 2 معادلات دیفرانس حاكم بر یك خازن در روشهای مختلف انتگرال گیری         43

جدول 4-1           93

جدول 5-1میزان انتشار NOx از موتورهای رفت و برگشتی            106

جدول شماره5-2معرفی محصولات طرح           108

جدول شماره 5-3 محاسبه درآمدهای سالیانه        109

جدول شماره 5-4محاسبه هزینه خرید  زمین       110

جدول شماره 5-5 عملیات ساختمانی     110

جدول شماره 5-6 تاسیسات    111

جدول شماره 5-7 عملیات ساختمانی و تاسیسات عمومی      111

جدول شماره 5-8ماشین آلات 112

جدول شماره 5-9 هزینه های قبل از بهره برداری 113

جدول شماره 5-10 برآورد هزینه های سرمایه گذاری        114

جدول شماره 5-11  محاسبه هزینه تامین مواد اولیه           115

جدول شماره 5-12 هزینه تعمیرات و نگهداری و قطعات یدكی         116

جدول شماره 5-13 هزینه بهره برداری 116

جدول شماره5-14هزینه پرسنلی         117

جدول شماره 5-15  استهلاك 118

جدول شماره 5-16 هزینه های سالانه بهره برداری           119

جدول شماره 5-17 سرمایه در گردش   120

جدول شماره 5-18 هزینه های سرمایه گذاری و راه اندازی طرح      120

جدول شماره 5-19  منابع تامین وجوه   121

جدول شماره 5-20  تخصیص منابع     122

جدول شماره5-21 تسهیلات   123

جدول شماره 5-22 پیش بینی سود و زیان سنواتی 124

جدول شماره 5-23   پیش بینی تراز نامه           125

جدول شماره 5-24 پیش بینی صورت جریان وجوه نقدی    126

جدول شماره 5-25 خلاصه نتایج مطالعات طرح  127

 

فهرست اشکال

عنوان                       صفحه

 

نمودار 1-1 تولید پراکنده      8

شكل 2-1 اجزاء میكروتوربین‌ها          16

شكل 2-3 پیل سوختی پلیمری            18

شكل 2-4 مقایسه انواع مختلف پیل سوختی و یون جابجا شونده         18

شكل 2-5 پیل سوختی در كاربری‌های خانگی     19

شكل 2-6 اجزاء توربین بادی 20

شكل 2-7 عملكرد سیستم‌های فتوولتائیك 23

شكل 2-8 نرخ افزایش استحصال انرژی از باد و فتوولتائیك در جهان  24

شکل 2-9 نمونه‌ای از یک نیروگاه زمین گرمایی  25

شکل 2-10 نیروگاه زمین گرمایی دو فازی         26

شکل 2-11 نیروگاه زمین گرمایی با سیال تک فاز  26

شکل 2-12 یک نیروگاه زیست توده با سوخت زائدات کشاورزی       28

شكل 3-1مدل الكتریكی برای یك سلف  44

شكل 3- 2مدل الكتریكی برای یك خازن 44

شكل 3-3:پاسخ فركانسی –مقدار  37

شكل 3-4:پاسخ فركانسی –اندازه         48

شكل3-5 مفهوم مداری تابع امپدانس یك اندكتانس را نشان می دهد.    48

شکل 3-6  62

شکل 3-7  63

شكل 3 -8:نمودار نحوه عملكرد رله دیستانس    64

شکل 3-9 اساس حفاظت دیستانس    66

شکل 3-10   68

شکل 3-11          69

شكل 3-12اساس تشخیص نوسان(سیستم انداره گیری فازوری)         71

شكل 3-13 روش اتصال رله دیستانس  72

شكل 3-14 تزریق جریان     74

شكل 3-15جریان خروجی. 74

شکل 3-16 خطهای دو مداره 75

شكل 3-17 PSGuard        80

شكل3-18 بلوك دیاگرام سیستم اندازه گیری فازور (PMU) 81

شكل 3-19 نمای كلی از سیستم های حفاظتی به كمك ماهواره          82

شکل 4-1            87

شكل5-1شماتیك یك مولد برق با موتور رفت و برگشتی اشتعال جرقه‌ای           103

دانلود پروژه تولیدات پراکنده نیروگاه های (DG)

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پروژه تولیدات پراکنده نیروگاه های (DG),

بررسی رابطه بین شیوه های فرزندپروری، پرخاشگری،و اعتیاد در بین معتادین خود معرف به مراکز ترک اعتیاد

پایان نامه کارشناسی روانشناسی بالینی بررسی رابطه بین شیوه های فرزندپروری، پرخاشگری،واعتیاد در بین معتادین خود معرف به مراکز ترک اعتیاد چکیده هدف اصلی پژوهش بررسی رابطه بین شیوه های فرزندپروری، پرخاشگری،و اعتیاد در بین معتادین خود معرف به مراکز ترک اعتیاد می باشدروش پژوهش از نوع همبستگی می باشد جامعه آماری کلیه افراد معتادی که برای ترک اع

دانلود بررسی رابطه بین شیوه های فرزندپروری، پرخاشگری،و اعتیاد در بین معتادین خود معرف به مراکز ترک اعتیاد

پایان نامه کارشناسی روانشناسی بالینی
بررسی رابطه بین شیوه های فرزندپروری، پرخاشگری،واعتیاد در بین معتادین خود معرف به مراکز ترک اعتیاد
بررسی رابطه بین شیوه های فرزندپروری
بررسی رابطه بین شیوه های فرزندپروری، پرخاشگری،واعتیاد
دسته بندیروانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایلword
حجم فایل235 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل75

  پایان نامه کارشناسی روانشناسی بالینی

بررسی رابطه بین شیوه های فرزندپروری، پرخاشگری،و اعتیاد در بین معتادین خود معرف به مراکز ترک اعتیاد

چکیده:

 هدف اصلی پژوهش بررسی رابطه بین شیوه های فرزندپروری، پرخاشگری،و اعتیاد در بین معتادین خود معرف به مراکز ترک اعتیاد می باشد.روش پژوهش از نوع همبستگی می باشد. جامعه آماری کلیه افراد معتادی که برای ترک اعتیاد به واحدهای خود معرف بهزیستی مراجعه کرده اند نمونه پژوهش حاضر از بین کلیه افراد معتاد مراجعه کننده فوق 30 نفر به صورت نمونه در دسترس انتخاب می شوند.،که این افراد با پرسش نامه های آزمون شیوه های فرزندپروری بامریند و آزمون پرخاشگری باس و پری  ارزیابی شده اند.داده های بدست آمده با نرم افزار(اس پی اس اس) تکمیل شده و نتایج حاکی از ان است که پرخاشگری افراد در شیوه های فرزند پروری آنها تاثیر گذار است .نمرات همبستگی نشان میدهد که افرادی که پرخاشگری بالایی دارند از  شیوه فرزند پروری دموکراتیک کمتر استفاده میکنند . در حالت کلی آزمون نشان میدهد که افرادی که  پرخاشگری بالا دارند از  شیوه فرزند پروری استبدادی استفاده میکنند.

 

واژه های کلیدی: شیوه فرزند پروری ، اعتیاد ، پرخاشگری

 

 

 

فهرست مطالب

 

فصل اول : کلیت پژ وهش

مقدمه     1

بیان مسأله            3

اهمیت و ضرورت پژوهش    8

اهداف پژوهش       9

هدف کلی 9

اهداف اختصاصی  9

فرضیه ها            9

تعاریف مفهومی و عملیاتی متغیرهای پژوهش     10

تعریف مفهومی شیوه های فرزند پروری            10

تعریف عملیاتی شیوه فرزندپروری       10

تعریف مفهومی پرخاشگری   10

تعریف مفهومی اعتیاد          11

فصل دوم : ادبیات پژوهش

ادبیات تحقیق        13

عوامل مؤثر در نیرومندی پرخاشگری  14

نیرومندی پرخاشگری معلول 5 عامل است         14

سبب شناسی         15

دیدگاه منشأ اجتماعی در پرخاشگری     17

نظریه پرخاشگری  18

شیوه های فرزندپروری        21

نظریه بامریند       22

الگوی ونیتر باتم    26

تعریف اعتیاد        27

انواع اعتیاد          28

علل اعتیاد            28

عوامل اعتیاد         30

چهار دیدگاه تئوریک درباره آسیب های اجتماعی  33

درمان یا ترک اعتیاد            43

پیشینه علمی         44

فصل سوم : روش شناسی پژوهش

جامعه آماری         53

نمونه آماری         53

روش جمع آوری اطلاعات    53

ابزارهای اندازه گیری در این پژوهش   54

فصل چهارم : تجزیه و تحلیل داده ها

بخش اول : آمار توصیفی      58

بخش دوم : آمار استنباطی     61

فصل پنجم : خلاصه بحث و نتیجه گیری

بحث و نتیجه گیری 62

محدودیت های پژوهش         64

پیشنهادات            65

 

مقدمه

 

از شیوه های فرزندپروری، روش هایی است که والدین برای تربیت فرزندان خود به کار می گیرند. و بیانگر نگرش هایی است که آن ها نسبت به فرزندان خود دارند هم چنین شامل معیارها و قوانین است. که برای فرزندان خویش وضع می کنند ولی باید پذیرفت که رفتارهای فرزندپروری به واسطه فرهنگ، نژاد، قوانین و گروههای اقتصادی تغییر می کند.

به همین جهت می توان گفت که خانواده نقش مهمی را در بهداشت روانی فرزندان ایفا می کند و با شیوه های تربیتی نامناسب، رفتارهای نامناسب را از قبیل پرخاشگری و غیره را به وجود آورند.

پرخاشگری معمولاً به رفتاری اطلاق می شود که قصد آن صدمه زدن (جسمانی یا رفتاری) به فرد یا نابود کردن دارایی فرد است. واژه ی اصلی این تعریف قصد نیت رفتار کننده است یعنی یک رفتار آسیب زا در صورتی که پرخاشگری محسوب می شود که از روی قصد و عمل به منظور صدمه زدن به دیگری یا برخورد انجام گرفته است.

خشونت فرایند است که به دلیل فشارهای درونی و بیرونی به فرد تحمیل می شود و درواقع نوعی عدم تعادل رفتاری و شخصیتی است پرخاشگری رفتاری است که پیامدهای متعدد دارد که از جهتی باعث خسارت و زیان به فرد یا اموال افراد دیگر است.

دانلود بررسی رابطه بین شیوه های فرزندپروری، پرخاشگری،و اعتیاد در بین معتادین خود معرف به مراکز ترک اعتیاد

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی رابطه بین شیوه های فرزندپروری، پرخاشگری،و اعتیاد در بین معتادین خود معرف به مراکز ترک اعتیاد,

بررسی رابطه فرهنگ سازمانی با رضایت شغلی در بین کارکنان دانشگاه علوم پزشکی

پایان نامه کارشناسی بررسی رابطه فرهنگ سازمانی با رضایت شغلی در بین کارکنان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل درسال 1391 مقدمه تصوری که بیش از این، ازسازمان در ذهن ها تداعی می­شد، آن بود که سازمان وسیله‌ای است برای انکه بتوان با استفاده از آن، فعالیت گروهی از افراد را در جهت حصول هدف یا اهدافی هماهنگ نمود ولی آن چه امروزه باور داریم آن است ک

دانلود بررسی رابطه فرهنگ سازمانی با رضایت شغلی در بین کارکنان دانشگاه علوم پزشکی

پایان نامه کارشناسی بررسی رابطه فرهنگ سازمانی با رضایت شغلی در بین کارکنان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل درسال 1391
بررسی رابطه فرهنگ سازمانی با رضایت شغلی 
رابطه فرهنگ سازمانی با رضایت شغلی در بین کارکنان دانشگاه علوم پزشکی
دسته بندیروانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایلdoc
حجم فایل294 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل87

پایان نامه کارشناسی 

بررسی رابطه فرهنگ سازمانی با رضایت شغلی در بین کارکنان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل درسال 1391

 

مقدمه

تصوری که بیش از این، ازسازمان در ذهن ها تداعی می­شد، آن بود که سازمان وسیله‌ای است برای انکه بتوان با استفاده از آن، فعالیت گروهی از افراد را در جهت حصول هدف یا اهدافی هماهنگ نمود. ولی آن چه امروزه باور داریم آن است که سازمان چیزی بیش از سطح افقی و عمودی دوایر سلسله مراتب و اختیارات نیست. یک سازمان مانند یک فرد دارای یک شخصیت است. شخصیتی که دارای ویژگی‌های انعطاف پذیری خلاقیت محافظه کاری و ... می‌باشد. سازمان خود دارای حیات و زندگی است که این زندگی سیستمی متفاوت از زندگی اجزای این سیستم یعنی، اعضای آن است. سازمان هایی مثل  IBM[1] نمونه‌هایی از این سازمان ها هستند که طول عمر آنها از دوره زندگی اعضای خود به مراتب بیشتر بوده است. در این سازمان ها کارکنان و اعضا نسبت به یک الگوی رفتاری خاص توافق پیدا می‌کنند و این همان فرهنگ سازمانی است (مشبکی، 1377).

جمعیت شناسان، جامعه شناسان و اخیرآً روانشناسان و حتی اقتصاددانان توجه خاصی به این مبحث نو و مهم در مدیریت مبذول داشته و در شناسایی نقش و اهمیت آن نظریه‌ها و تحقیقات زیادی را انجام دادند، و در حل مسایل و مشکلات مدیریت به کار گرفته اند. با بررسی که توسط گروهی از اندیشمندان علم مدیریت به عمل آمده فرهنگ سازمانی به عنوان یکی از موثرترین عوامل پیشرفت و توسعه کشورها شناخته شده است. به طوری که بسیاری از پژوهشگران معتقدند که موفقیت کشور ژاپن در صنعت و مدیریت یکی از علل مهم توجه آنها به فرهنگ سازمانی است. فرهنگ سازمانی به عنوان مجموعه ای از باورها و ارزشهای مشترک بر رفتار و اندیشه اعضای سازمان اثر می گذارد و می تواند نقطه شروعی برای حرکت و پویایی و یا مانعی در راه پیشرفت به شمار آید. نظر به این که فرهنگ سازمانی از اساسی ترین زمینه های تغییر و تحول در سازمان است برنامه های جدید تحول بیشتر به تحول بنیادی سازمان نگاه می­کند از این رو هدف این برنامه ها تغییر و تحول فرهنگ سازمانی به عنوان زیر بنای بستر تحول است (بنیانیان، 1386).

 


 

 

 

فهرست مطالب

فصل اول

کلیات پژوهش

مقدمه.. 1

:بیان مساله.. 2

اهمیت وضرورت موضوع پژوهش.. 4

اهداف پژوهش.. 5

اهداف کلی:.. 5

اهداف جزیی:.. 5

سوالات پژوهش:.. 6

فرضیه پژوهش.. 7

تعاریف نظری

فصل دوم

ادبیات و پیشینه پژوهش.. 10

انواع فرهنگ.. 11

کارکردهای فرهنگ.. 11

ویژگی های فرهنگ.. 12

تعریف فرهنگ سازمانی.. 13

ویژگی های فرهنگ سازمانی.. 15

ماهیت فرهنگ سازمانی.. 17

ریشه های فرهنگ سازمانی.. 18

انواع فرهنگ سازمانی.. 19

تقسیم بندی دیویس.. 20

فرهنگ غالب وغیر غالب.. 21

فرهنگ های ضعیف و قوی.. 22

تقسیم بندی هاروی و براوان.. 23

ویژگی های فرهنگ قوی و ضعیف.. 24

تعریف رضایت شغلی.. 27

عوامل موثر بر رضایت شغلی.. 29

عوامل محیطی:.. 30

نظریه های رضایت شغلی.. 31

1- نظریه اختلاف:.. 31

3-نظریه محرومیت.. 32

3-  نظریه روابط عمومی.. 32

پیامهای رضایت شغلی و عدم رضایت شغلی.. 32

شیوه ابراز نارضایتی.. 36

نقش رضایت شغلی در عملکرد.. 38

نظام جبران خدمات.. 38

انداز گیری میزان رضایت شغلی.. 39

فرهنگ سازمانی و رضایت شغلی.. 41

تحقیقات انجام یافته در داخل کشور.. 44

تحقیقات انجام یافته در خارج از کشور.. 47

فصل سوم

ابزارهای اندازه گیری و جمع آوری اطلاعات.. 54

روش اجرای پژوهش.. 55

تجزیه وتحلیل امار توصیفی واستنباطی.. 55

تجزیه و تحلیل داده ها.. 55

فصل چهارم

تجزیه و تحلیل داه ها

بخش اول آمار توصیفی.. 57

بخش دوم : آمار استنباطی.. 61

فصل پنجم

بحث و نتیجه گیری

بحث و نتیجه گیری.. 67

محدودیت های پژوهش.. 68

پیشنهادات.. 69

منابع.. 70

 

 

دانلود بررسی رابطه فرهنگ سازمانی با رضایت شغلی در بین کارکنان دانشگاه علوم پزشکی

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی رابطه فرهنگ سازمانی با رضایت شغلی در بین کارکنان دانشگاه علوم پزشکی,

بررسی رابطه ی نگرانی و سرسختی روان شناختی با پیشرفت تحصیلی دانشجویان دختر دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل

پایان نامه کارشناسی روانشناسی بالینی بررسی رابطه ی نگرانی و سرسختی روان شناختی با پیشرفت تحصیلی دانشجویان دختر دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل چکیده هدف اصلی از پژوهش حاضربررسی رابطه نگرانی وسرسختی روانشناختی باپیشرفت تحصیلی در دانشجویان دختردانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل میباشدجامعه آماری پژوهش کلیه دانشجویان دختر دانشگاه آزاد اسلا

دانلود بررسی رابطه ی نگرانی و سرسختی روان شناختی با پیشرفت تحصیلی دانشجویان دختر دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل

پایان نامه کارشناسی روانشناسی بالینی

بررسی رابطه ی نگرانی و سرسختی روان شناختی با پیشرفت تحصیلی دانشجویان دختر دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل
بررسی رابطه ی نگرانی و سرسختی روان شناختی
سرسختی روان شناختی با پیشرفت تحصیلی دانشجویان
دسته بندیروانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایلdoc
حجم فایل99 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل125

پایان نامه کارشناسی روانشناسی بالینی

بررسی رابطه ی نگرانی و سرسختی روان شناختی با پیشرفت تحصیلی

دانشجویان دختر دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل

چکیده:

هدف اصلی از پژوهش  حاضربررسی رابطه نگرانی وسرسختی روانشناختی باپیشرفت تحصیلی در دانشجویان دختردانشگاه  آزاد اسلامی واحد اردبیل میباشد.جامعه آماری پژوهش کلیه دانشجویان دختر دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل که در سال تحصیلی 1391 مشغول به تحصیل می باشد و نمونه 80 نفرازدانشجویان دختردانشگاه آزاداسلامی واحد اردبیل شکل تصادفی مرحله ای انتخاب شده اند و این افراد با پرسشنامه نگرانی اهواز(تقوایی 1377)وپرسشنامه  سرسختی روانشناختی اهواز (کیامرثی،1376)ارزیابی شده اند.داده های به دست آمده با نرم افزار(SPSS)  تکمیل شده ونتایج به دست آمده حاکی ازآن است که بین  نگرانی ،سرسختی

روانشناختی وپیشرفت تحصیلی  رابطه معناداری وجود ندارد.

 واژه های کلیدی:نگرانی،سرسختی روانشناختی،پیشرفت تحصیلی

 

مقدمه

یکی ازابعادپیشرفت درآموزش عالی پیشرفت تحصیلی است که مفهوم آن معلومات یا مهارت های اکتسابی عمومی یاخصوصی درموضوع درسی است که معمولا به وسیله ی آزمابش ها یا نشانه ها یا هردوکه اساتیدبرای دانشجویان وضع می کننداندازه گیری می شود(شعاری نژاد،1364).تمایل به پیشرفت ودوری از شکست هم چنین علاقه به رشته تحصیلی وادامه تحصیل،باعث افزایش انگیزه پیشرفت ودرنتیجه،باعث افزایش پیشرفت تحصیلی می گردد(مک کله لندواتکینسون).

نگرانی  پدیده است شگفت انگیز  که تقریبا همه ی ما با آن آشنا هستیم و  می توان گفت به اندازه ی تاریخ بشر قدمت دارد هر گاه بشر خود را با عامل تهددی کننده ای  (خیالی یا واقعی ) مواجه دیده احساس  نگرانی  را در خود تجربه نموده است اگر چه این برداشت که نگرانی  تا حدی  ضروری  است غیر معمول  نمی باشد ولی اکثر  ما ترجیح  میدهیم که ازنگرانی  بپرهزیزیم .

فهرست مطالب

 

فصل اول

مقدمه. 1

بیان مسئله. 3

ضرورت و اهمیت تحقیق. 5

اهداف پژوهش. 7

اهداف کلی. 7

اهداف جزئی. 7

فرضیات پژوهش. 7

تعاریف نظری  و عملیاتی متغییرها. 8

فصل دوم

ادبیات نظری پژوهش. 11

الف- نگرانی. 11

پیشینه تاریخ نگرانی. 11

تعریف نگرانی. 12

حوزه های نگرانی. 13

عوامل موثر در نگرانی. 19

جدیدترین نریه مکانیسم نگرانی. 21

انواع نگرانی. 23

الف- کنش نگرانی. 23

ب- حالت نگرانی. 23

ج- حیطه های نگرانی. 24

رابطه نگرانی با سازگاری. 25

ویژگی های شخصیتی افراد نگران. 27

الف- تردید و دودلی. 27

ب- جایگاه مهار. 28

ج- ضعف تمرکز حواس و مشکل خواب. 30

د- کمال گرایی و ضعف عزت نفس. 31

آثار جسمانی نگرانی. 31

روشهای مقابله با نگرانی. 34

1- تجویز نگرانی کنترل شده. 34

2- کاهش طول مدت نگرانی از طریق افزایش سرعت تفکر. 34

3- محدود ساختن نوع موضوعات (یا مشغله های ذهنی). 35

4- فعالیتهای ذهنی مثبت. 35

5- انعطاف پذیری در تصمیم گیری. 36

6- کاهش سطح برانگیختگی. 37

7- تقویت توانایی حل ذهنی- رفتاری مشکلات. 37

8- افزایش آمادگی های ذهنی فرد. 38

9- افزایش خود- اثر بخشی ادراک شده. 39

10- اصلاح خلق افراد. 39

ب- سرسختی روانشناختی. 40

مؤلفه های سرسختی روانشناختی. 41

ج- مبارزه جویی. 46

ویژی های سرسختی روانشناختی. 47

پیشایندها و پیامدهای سرسختی روانشناختی. 48

زیر بنای مفهومی آینده سرسختی روانشناختی. 53

عوامل و همبسته های سرسختی روانشناختی. 55

عوامل مؤثر در سرسختی روانشناختی. 56

عوامل سرشتی. 61

عوامل زیست شیمیایی. 63

یادگیری. 63

ارزیابی شناختی. 64

عوامل مؤثر بر پیشرفت تحصیلی. 68

1ـ برنامه درسی. 68

1ـ كتاب های درسی و مواد آموزشی.. 71

1ـ استاد، روش تدریس و تربیت استاد.. 72

تجربه استادان. 73

آماده كردن درس و نمره دادن. 73

مهارت ها. 74

تحصیلات عمومی. 74

تحصیلات در زمینه تعلیم و تربیت. 75

1ـ مدت زمان تحصیل در دانشگاه و منزل.. 77

سازمان و تسهیلات دانشگاه. 79

دانشگاه ها  شهری و روستایی. 81

آموزش از راه دور. 84

پیشینه تحقیق. 87

پژوهش های انجام شده در خارج از کشور. 87

پژوهش های انجام شده در داخل کشور. 90

فصل سوم

روش پژوهش. 96

جامعه ی آماری. 96

نمونه روش نمونه گیری. 96

ابزارپژوهش. 96

1ـ مقیاس نگرانی اهواز. 96

2ـ مقیاس سرسختی روانشناختی. 97

جمع آوری اطلاعات واجرای پژوهش. 97

روش تجزیه وتحلیل اطلاعات. 98

فصل چهارم

یافته های جمعیت شناختی. 100

یافته های استنباطی. 101

فصل پنجم

بحث و نتیجه گیری. 104

محدودیت های پژوهش. 105

پیشنهادات. 105

منابع. 106

 

دانلود بررسی رابطه ی نگرانی و سرسختی روان شناختی با پیشرفت تحصیلی دانشجویان دختر دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی رابطه ی نگرانی و سرسختی روان شناختی با پیشرفت تحصیلی دانشجویان دختر دانشگاه آزاد اسلامی واحد ا,

پایان نامه بررسی رابطه‌ی عوامل اجتماعی با میزان آگاهی سیاسی زنان شهر گرمی

پایان نامه کارشناسی ارشد در رشته علوم اجتماعی بررسی رابطه‌ی عوامل اجتماعی با میزان آگاهی سیاسی زنان شهر گرمی

دانلود پایان نامه بررسی رابطه‌ی عوامل اجتماعی با میزان آگاهی سیاسی زنان شهر گرمی

پایان نامه  کارشناسی ارشد در رشته علوم اجتماعی
 بررسی رابطه‌ی عوامل اجتماعی با میزان آگاهی سیاسی زنان شهر گرمی
 بررسی رابطه‌ی عوامل اجتماعی با میزان آگاهی
آگاهی سیاسی زنان شهر گرمی
دسته بندیعلوم اجتماعی
فرمت فایلdoc
حجم فایل333 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل108

 پایان نامه  کارشناسی ارشد در رشته علوم اجتماعی

بررسی رابطه‌ی عوامل اجتماعی با میزان آگاهی سیاسی زنان شهر گرمی

 

چکیده : 

پژوهش حاضر با هدف بررسی رابطه ی عوامل اجتماعی با میزان آگاهی سیاسی زنان شهر گرمی انجام گرفته است .

روش تحقیق در این پژوهش پیمایشی بوده و جامعه آماری آن تمام زنان 20 سال به بالای شهر گرمی را شامل می شود که در حدود 9127 نفر بوده و بر طبق حجم نمونه مورگان تعداد 368 نفر از این زنان به عنوان نمونه انتخاب شده ا ند. روش نمونه گیری تصادفی ساده است داده ها بوسیله پرسشنامه هایی که محقق ساخته ودر قالب طیف لیکرت طراحی شده جمع آوری شده اند. پایایی پرسشنامه با استفاده از آلفای کرنباخ سنجیده شده است . از نرم افزار spss و آزمون های آماری ضریب همبستگی اسپرمن و پیرسون ، تحلیل واریانس یک طرفه ، تحلیل رگرسیون و تحلیل مسیر برای سنجش مدل و آزمون فرضیه ها استفاده شده است .از میان عوامل اجتماعی چهار عامل ( میزان استفاده از رسانه های جمعی ،وضعیت اشتغال ، میزان تحصیلات و میزان ارتباط با همسالان ) به عنوان متغیرهای مستقل و میزان آگاهی سیاسی زنان مورد مطالعه به عنوان متغیر وابسته انتخاب شده اند . بر اساس یافته های پژوهش بین میزان استفاده از رسانه های جمعی و میزان آگاهی سیاسی رابطه وجود دارد . میزان تحصیلات بالاتر باعث بالا رفتن میزان آگاهی سیاسی می شود . بین میزان ارتباط با گروه همسالان و میزان آگاهی سیاسی زنان رابطه وجود دارد . و میان اشتغال زنان در بیرون از خانه و میزان آگاهی سیاسی آن ها رابطه قوی و مستقیم وجود دارد . نتیجه دیگری که جدا از آزمون فرضیه ها آن را محاسبه کردیم میزان آگاهی سیاسی زنان گروه نمونه است که در حد متوسط می باشد . طبق یافته های حاصل از تحلیل رگرسیون حدود 3/96 در صد از میزان آگاهی سیاسی زنان مورد مطالعه توسط چها متغیر ( میزان استفاده از رسانه ها ، میزان ارتباط با همسالان ، میزان تحصیلات و وضعیت اشتغال ) تبیین می شود .

واژه های کلیدی : عوامل اجتماعی ، آگاهی سیاسی ، گروه همسالان ، رسانه های جمعی .


مقدمه

بدون شك یکی از مسائلی كه از ابتدای زندگی بشر تاكنون نقش مهم و اساسی ایفا نموده است و جوامع مختلفی را دچار سقوط و صعود كرده بحث آگاهی داشتن وشناخت افراد جامعه از محیط سیاسی و اجتماعی پیرامون خود می باشد. آگاهی سیاسی در برگیرنده طرز تلقی ها و ارزیابی از مسایل خاص سیاسی و یا از شخصیت ها و حوادث سیاسی است(داوسون،1382). این آگاهی و بینش، متحرک و ایده آل ساز و آفریننده است که آن را می توان به معنای اعم ایدئولوژی، خود آگاهی انسانی، آگاهی اجتماعی وتاریخی، علم کمال و رهبری، شعور انقلابی و دگرگون کننده، درک مکتبی و مسلکی،درک آرمانی و بعثت اجتماعی خواند. آگاهی سیاسی یک معرفت ویژه فوق علوم و فنون است(زکریایی،1376). به عبارت دیگر منظور از آگاهی سیاسی در اینجا،آگاهی ها، اطلاعات و دانسته های شهروندان درباره مفاهیمی مانند دولت، ملت، سیاست،حکومت، قدرت، اقتدار، مشروعیت، نفوذ سیاسی و غیره است كه آنها را هرچه بیشتربرای احراز شأن شهروندی در جامعه ای مردم سالار آماده سازد. میزان آگاهی سیاسی مردم موتور پرقدرتی است که تاثیر بسزایی در سعادت یک جامعه دارد. مردم آگاه از مسائل سیاسی نه اجازه حکومت به افراد نالایق و ستمگر میدهند و نه در جریان حکومت به مسئولان اجازه می دهند که از مسئولیت هایشان تخطی کنند و با انتقادهای سازنده خویش مسئولین اجرایی را متنبه می سازند و نمی گذارند افرادخاص حرکتشان به جای منافع اکثریت، منافع و رفاه اقلیت افراد باشد. لذا وجود تشکلها،انجمن ها و به شکل قوی تر احزاب در هر کشور نشانه بلوغ و رشد سیاسی مردم آن کشور است(فلاح،1388).

مقام معظم رهبری نیز درباره ضرورت آگاهی سیاسی مردم می فرماید: (یكی از خطوط ظریف موضع خود را شناختن و در اوج قرار گرفتن و هوشیاری سیاسی و شم سیاسی  و قدرت تحلیل سیاسی داشتن به دور از ورود به دسته بندی های سیاسی شدن است). همچنین ایشان می فرمایند تحلیل سیاسی به شكل صحیح و پروراننده ذهن یك چیز بسیار مهمی است. ذهن باید پروریده شود. دوران دشوار هر انقلاب آن دورانی است كه  حق و باطل در هم ممزوج شود(مهدوی،1389).

 در راستای اهمیت آگاهی سیاسی در حکومتهای مردمی و اینکه افراد برای آنکه شهروندانی شایسته باشند باید به اندازه کافی از سیاست آگاهی داشته باشند، کارپینی و کیتر استدلال می کنند که احتمال مشارکت شهروندان مطلع، در سیاست بیشتر است و آنان بهتر می توانند منافع شخصی خود را تشخیص دهند، بهتر می توانند نفع فردی خود را با افکار و اید ه های خاص درباره دنیای سیاست ارتباط دهند، به احتمال زیاد دارای افکاری هستند که از انسجام کافی برخوردارند و در طول زمان ثابت می مانند و به احتمال زیاد افکارشان را به گونه های عقلانی و معنادار، به مشارکت سیاسی خود ارتباط می دهند. از نظر آنها، هر چه شهروندان بیشتر مطلع باشند، به احتمال زیاد سایر لوازم و شرایط شهروندی مطلوب، نظیر مدارای سیاسی را از خود نشان می دهند(دیلی ، کارپینی و کیتر 1996).

بر این اساس می توان گفت آگاهی سیاسی سلاحی است که قدرت بالقوۀ مردم را به قدرت بالفعل تبدیل می کند. مردم ناآگاه از لحاظ سیاسی، قدرت دارند، اما این قدرت راکد است و به کار نمی افتد. آگاهی سیاسی مردم، مجرایی را برای به جریان افتادن قدرت مردم باز می کند. سوأل اساسی این است که چگونه به مردم آگاهی سیاسی داده شود؟ به عبارت دیگر چگونه مردم ساکت و مسئولیت گریز و غیر فعال با مجهز شدن به سلاح آگاهی سیاسی به مردم صاحب آواز، مسئولیت پذیر و فعال تبدیل خواهند شد؟ 

 

فهرست مطالب

عنوان                                                صفحه

فصل اول

کلیات پژوهش

مقدمه. 1

1 -1- بیان مسئله. 2

1-2- اهمیت و ضرورت انجام تحقیق. 5

1-3- اهداف پژوهش. 6

فرضیه های پژوهش. 7

تعاریف مفهومی و عملیاتی. 7

فصل دوم

ادبیات و پیشینه پژوهش

مقدمه. 9

آگاهی. 13

مسأله تبیینی آگاهی. 13

تعاریف و تاریخچه فرهنگ سیاسی. 13

تعریف و سنخ شناسی فرهنگ سیاسی. 17

اهمیت فرهنگ سیاسی. 22

عناصر فرهنگ سیاسی. 24

چهارچوب مفهومی و نظری آگاهی سیاسی. 28

الگوهای رفتار سیاسی زنان. 31

مفهوم مشاركت سیاسی. 33

مشاركت سیاسی در دو سطح قابل طبقه بندی است‌‌ 34

موضع اسلام در آگاهی‌بخشی. 34

مشکلات آسان و دشوار. 35

شکاف تبیینی. 37

چگونگی موانع مشارکت سیاسی زنان در حاکمیت دولت. 38

موانع اجتماعی مشارکت سیاسی زنان در حاکمیت دولت. 39

مشاركت سیاسی زنان از دیدگاه قرآن ، روایات ، و نگاه بزرگان   41

زنان و تصدی مناصب مدیریتی. 44

نگاه تطبیقی به وضعیت مدیریتی زنان در ایران و سایر كشورها   44

گزارش توسعه انسانی دفتر توسعه ملل متحد در این زمینه :   44

پیامدهای عدم مشاركت زنان. 45

ضرورت اصلاح نظام اداری و قوانین. 46

چهارچوب مفهومی و نظری آگاهی سیاسی. 49

پیشینه پژوهش. 52

فصل سوم

 روش شناسی پژوهش

3-1- روش پژوهش. 56

3-2 - جامعه آماری. 56

3-3 - حجم نمونه و روش نمونه گیری. 56

3-4 - ابزار گرد آوری اطلاعات. 57

3-5 - روش تجزیه و تحلیل داده ها. 57

فصل چهارم

تجزیه و تحلیل داده ها

4-1- بخش اول:آمار توصیفی. 59

4-2-  بخش دوم:آمار استنباطی. 70

فصل پنجم

بحث ونتیجه گیری

بحث و نتیجه گیری. 83

محدودیت های پژوهش:. 88

منابع. 89

 

دانلود پایان نامه بررسی رابطه‌ی عوامل اجتماعی با میزان آگاهی سیاسی زنان شهر گرمی

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پایان نامه بررسی رابطه‌ی عوامل اجتماعی با میزان آگاهی سیاسی زنان شهر گرمی,

<-BloTitle->
<-BloText->